O zajištění nejméně dvacet metrů vysokého stromu se každoročně starají Technické služby města Přerova, s.r.o., stejně jako připravují celkovou vánoční výzdobu ve městě.

Kdo měl kdy příležitost jen přičichnout k této práci, uzná, že je hodna obdivu. To, že strom stojí na náměstí, je už jen třešničkou na dortu dlouhodobé anabáze.

„Aby se vánoční výzdoba, instalace vánočního osvětlení a rozsvícení slavnostního vánočního stromu stihlo do první adventní neděle, musíme s přípravami začít již dříve. Celou akci s vánočním stromem jsme letos začali už v září, kdy jsme na Potštátsku vybírali čtyři až pět vzrostlých solitérů. Strom se musí vybírat na jednotlivých lokalitách a vždy musíme mít v záloze hned několik variant kvůli sjízdnosti a dostupnosti těžké techniky a povětrnostním podmínkám,“ informoval ředitel Technických služeb v Přerově František Simon.

Již několik let zaštiťují dodávku vánočního stromu pro Přerov Vojenské lesy a statky, lesní správa Potštát, proto se i letos jelo pro strom do vojenského prostoru Libavá. Průběh akce však v sobotu zkomplikovalo počasí. Před čtrnácti dny chodili lidé po ulici v trikách, naopak v sobotu se veškerá technika na Libavé bořila do dvaceticentimetrové sněhové závěje.

„Protože pro vánoční strom jezdíme s těžkou technikou, musíme být nachystáni kvůli případnému sněhu, vodě a špatným povětrnostním podmínkám na různé přístupové cesty. Kvůli počasí jsme letos museli ještě na místě volit novou variantu stromu, aby se tam dostala právě i těžká technika, vysokozdvižný jeřáb, traktor, dvě vlečky a samozřejmě spousta silných chlapů, bez kterých se tato práce neobejde. Nakonec jsme vybrali 22 metrů vysoký smrk, který bude stát na Masarykově náměstí v Přerově,“ dodal Simon.

Podle jeho slov bylo nejtěžší vybraný strom dopravit pomocí jeřábu na dvě vlečky, které byly zapřažené za traktor. Poté se celá výprava vydala pomalým krokem za doprovodu Policie České republiky na Masarykovo náměstí v Přerově. Ani zde však práce neskončila.

Opět za pomoci jeřábu se strom musel zvednout a silní chlapi jej museli zespodu ořezávat, dokud nezapadl do připravené díry v zemi. Nakonec byli všichni rádi, že to mají pro letošek za sebou. Zdobení vánočního stromu začne dnešním dnem a potrvá až do středy 26. listopadu. Na tento strom bude instalováno 800 kusů žárovek a 45 světelných balíčků.

„V příštím roce bychom chtěli provést částečnou obměnu vánočních ozdob a případné rozšíření okruhu zdobených prostor zakoupením nových vánočních výzdob,“ prozradil své plány do budoucna ředitel Technických služeb Simon. Adventní svátky budou odstartovány slavnostním rozsvícením vánočního stromu na první adventní neděli 30. listopadu.