Žesťový septet Michala Valenty navazuje na více než sto let starou tradici, kdy se parta muzikantů sešla na hřbitově, aby zde uctila památku svých kolegů.

„Postupně se okruh rozšiřoval, a pravidelně jsme začali chodit i do dalších částí města," vysvětlil Michal Valenta. S obměňujícím se obsazením dobrovolníků vyhrává na Štědrý den už třicet let. „Hrajeme pro radost a hlavně pro zachování této tradice. Teď už není taková zima, ale chodívali jsme i v mínus dvaceti stupních," zavzpomínal.

Na hudbu nedají dopustit ani občané, kteří muzikanti v ulicích vyhledávají.

„Je dobře, že tradici zachovávají. Každý rok je tady potkáme a rádi si je poslechneme," prozradili manželé Jakubkovi.

Téměř ve stejnou dobu vyhrávala na náměstí druhá skupina pod zaštítěním města – Žesťový kvintet Hraničáci.

„Přítelkyně doma chystají a muzikanti pak přijdou k hotovému," uvedl se smíchem Tomáš Landsmann, pod jehož vedením mladí hudebníci fungují.

Publikum užívající si vánoční atmosféry i tady ocenilo skupinu potleskem. „Každý rok se na náměstí sejdeme s přáteli, dáme si punč a popovídáme si. Hudba tady dotváří vánoční atmosféru," svěřila se sedmatřicetile­tá Hana.

Kromě centra se hudebníci vystřídali na sídlišti kpt. Jaroše, na městském hřbitově, v Rybářích nebo U Kostelíčka. Obyvatelé Hranic tak měli příležitost poslechnout si známé koledy Narodil se Kristus Pán nebo Tichá noc v živém provedení.

Každé město má své specifické vánoční zvyky, v Hranicích jde již o málo viděnou produkci oživující městské ulice. (ina)