Vybrané peníze město dává vždy na předem zvolený účel – loni to byla stanice pro handicapované živočichy, letos za ně jesle nakoupí hračky a další vybavení pro děti.

„Kasička na náměstí zůstane do 6. ledna,“ řekl mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal. Minulý rok se ve vánoční sbírce podařilo shromáždit čtyřicet tisíc korun. „Končila platnost padesátníků a my jsme vypsali soutěž pro školy, které tyto mince sbíraly,“ vysvětlil Přidal.

Peníze pak dostala stanice pro handicapované živočichy. „Využili jsme je na krmení, ošetření a veterinární přípravky,“ řekl Zdeněk Vermouzek z Ornisu, pod který spadá i záchranná stanice. „Měli jsme přes sto přijatých zvířat.“ Částka získaná ze sbírky sice ani zdaleka nekryje roční náklady na provoz, i tak ale hodně pomohla. „Provoz takové stanice je hodně náročný. O zvířata se někdo musí starat každý den, bez ohledu na to, zda je neděle či svátek,“ podotkl Vermouzek.

Letos vedení města rozhodlo, že výtěžek použije pro Městské jesle Přerov. „Nakoupíme nové hračky a výchovné pomůcky. Hračky máme už staré, musíme je obnovit. Patříme nyní pod Sociální služby města Přerova, a i když dostáváme od města peníze, vždy jdou na akutnější věci – na topení nebo potřebné opravy,“ sdělila ředitelka jeslí Helena Zatloukalová. „Stavebnice, autíčka nebo kočárky, to jsou pro nás dneska docela velké položky. Nevím, kolik se vybere, ale kdyby to bylo třeba deset tisíc, bylo by to pěkné.“

S penězi jesle počítají až v únoru nebo v březnu, také výběr hraček a jejich nákup zaberou nějaký čas. „Rádi bychom to zvládli tak, aby děti dostaly nové hračky jako dárek k Mezinárodnímu dni dětí,“ podotkla ředitelka.

Aby si obsah kasičky během sbírky nikdo neodnesl, hlídá ji městská policie. „Je pod dohledem kamery. Navíc ji úřednice z finančního odboru chodí průběžně vybírat a peníze odnášejí hned do banky,“ upozornil Přidal.