V souvislosti se odstraněním stromu z náměstí se uvažovalo už o dvou lednových termínech. Město ale vždy přistoupilo k jeho oddálení.

„Důvod je jednoduchý. Strom je pěkný, proto se na náměstí nechal déle, než tomu bývalo v minulosti. Ohlasy veřejnosti na vzhled stromu byly obecně velice kladné," uvedl tiskový mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

Jak dále doplnil, dalším ohledem byla také životnost stromu.

„Bezpečnostní hledisko je vždy zohledňováno na prvním místě. Pokud by na náměstí stál například smrk, museli bychom jej už dříve nechat odstranit. Tentokrát tady ale máme jedli, u které taková rizika nehrozí," sdělil tiskový mluvčí.

Jedle, která se na rozdíl od dřívějších ročníků převážela přímo z hranického Skleného kopce, zaujala také veřejnost na internetu. V druhém ročníku celostátní soutěže měst a obcí o nejhezčí vánoční strom v ČR v roce 2012 skončila v hlasování hranická jedle na sedmém místě.

Takováto připomínka již skončených vánočních svátků je skutečně unikátní. Například v Přerově se vánoční strom, který byl mimochodem po Praze a Liberci třetí nejvyšší v republice, pokácel už sedmého ledna.