Strom má být podle oficiální objednávky do středy 30. listopadu už připravený na Masarykově náměstí a o den později, tedy prvního prosince v sedmnáct hodin by mělo dojít k jeho slavnostnímu rozsvícení.

Zatím však není zcela jasné, který strom se do centra Hranic přiveze.

„V současné době máme dva kandidáty. Jeden tip nám dal občan, který má strom na zahradě a zdá se mu na akci vhodný. Se zástupci firmy Ekoltes se ale ještě pojedeme podívat na stromy z lesů na Potštátsku. Historie stromu nehraje až takovou roli, rozhodovávat se budeme spíše podle vzhledu,“ řekla Kristýna Kornelová z hranického odboru životního prostředí.

Jarmark začne dětský sbor i Abba revival

Jehličnan by měl rozzářit centrum města po celý prosinec i první v třetině ledna.

„Od druhého prosince do devátého ledna bude strom rozsvícený vždy od patnácti hodin. Odstrojení pak proběhne v úterý desátého ledna, “ citoval z oficiální objednávky Stanislav Ruber ze společnosti Ekoltes, který akci technicky zabezpečuje.

Program ve čtvrtek prvního prosince zahájí už odpoledne žáci a soubory ze Základní umělecké školy Hranice a Divadélko TILIA s pohádkou O princeznách drakovi. K očekávanému rozsvícení stromu by pak mělo dojít v pět hodin odpoledne.

Těsně předtím pronese slavnostní proslov starostka Hranic Radka Ondriášová a brzy po ní se v rámci kulturního programu představí také Hranický dětský pěvecký sbor pod vedením Taťány Jonasové.

Ještě před osmnáctou hodinou by pak měla začít Vánoční koncert skupiny Abba revival. Hned ve čtvrtek bude od deseti do devatenácti hodin v provozu také tradiční Předvánoční jarmark.

Rozsvícení? Letos by mělo být bez problémů

Město také chce předejít loňské situaci, kdy se vánoční strom v očekávané hodině vůbec nerozzářil.

Navíc došlo opakovaně k výpadkům elektrického proudu na celém náměstí.

Firma Ekoltes má proto zajistit přítomnost odborného elektrikáře, který by na akci rozsvěcování stromu dohlížel.

„Rozhodli jsme se takto na základě loňské zkušenosti. Kdyby k něčemu podobnému došlo i tentokrát, měli by to odborníci včas napravit,“ dodala Kornelová.

Pracovník firmy Ekoltes Jaroslav Jiříček však s opakovanými komplikacemi nepočítá.

„Uděláme všechno pro to, aby se už tato situace neopakovala. Myslím, že letos by to mělo proběhnout bez problémů. Stánkaři v minulém roce používali spotřebiče, které měly určité závady. Stejně tak nedodrželi dané podmínky, proto to nakonec vypadlo,“ řekl Jiříček.

Vždy před jarmarkem uzavíráme s obchodníky dohodu o tom, jaký se bude prodávat sortiment, a jaké se budou používat spotřebiče. Také se samozřejmě řeší bezpečnost, aby se nic nestalo,“ uvedla ředitelka Městského kulturního zařízení Hranice Helena Votavová.

Zatímco vánoční strom pro Hranice na Masarykově náměstí se teprve vybírá, například v Ústí už mají o jehličnanu dopředu jasno. K těmto účelům se jako každý rok využije borovice, která stojí před tamní základní školou.

Techničtí zaměstnanci obce zkoušeli nové žárovky už minulý týden.

„Jinak ale ty baňky visí na stromě celoročně. Strom se bude svítit klasicky do Tří králů, samotné rozsvícení proběhne v pátek druhého prosince,“ řekl ústecký starosta Libor Vykopal s tím, že o tuto slavnost organizuje kulturní komise společně se Základní a Mateřskou školou Ústí.