Podobně se rozhodli i v Lipníku, ani tam se letos se slavnostní rozsvěcení vánočního stromku neuskuteční.

„V pátek zasedal krizový štáb a vzali jsme v potaz nepříznivý vývoj koronavirové pandemie. Z toho důvodu nebudeme pořádat až do odvolání plánované kulturní a společenské akce,“ řekl starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl.

Podle něj se neuskuteční ani jarmark s ohňostrojem, vánoční koncert a pravidelné rozsvěcení adventních svící.

V Hranicích zatím rozhodnutí o tom, v jakém rozsahu se budou vánoční akce konat, nepadlo.

Výstava betlémů a vánočních tradic 2021, Galerie M+M, Hranice.
Vánočně naladěná Galerie M+M v Hranicích láká na výstavu betlémů celé rodiny

Trhy budou

Přerované ale o vánoční trhy nepřijdou - pokud nedojde k dalšímu zpřísnění vládních opatření.

Nová protiepidemická pravidla nedovolují, aby se programu zúčastnili všichni návštěvníci bez rozdílu. Těm, kteří nemají očkování či potvrzení o prodělaném covidu-19, by měl být tedy zapovězen přístup na veřejné akce, na nichž se může sejít až tisícovka lidí.

Zástupci vedení města už dříve avizovali, že nebudou dávat pořadatelům pokyn, aby návštěvníky kontrolovali. V reálu by to pro ně totiž znamenalo hlídat náměstí ze všech stran a oslovovat každého příchozího.

„Protože nejsme schopni zajistit tuto kontrolu, bude lepší, když dáme včas vědět všem, že letos na náměstí program nebude - jakkoliv je nám to líto, protože už bylo vše připraveno a nasmlouváno. Epidemická situace navíc není příznivá a počty nakažených se zvyšují,“ řekl primátor.

Z toho důvodu padlo v pondělí také rozhodnutí, že vedle patnáctimetrové vánoční jedle, která byla v sobotu přivezena z Partutovic, se nebude stavět pódium.

„Strom se měl rozsvěcet za účasti veřejnosti první adventní neděli, tedy 28. listopadu, ale tento plán padl. Uděláme to stejně jako loni - v neděli ráno už bude strom svítit, nazdobené bude i náměstí. A kdo chce přijít na punč nebo bramborák, tak může. Máme tu čtrnáct stánků a ty budou otevřeny,“ doplnil ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.

Testování školáků. Ilustrační foto
Testy na školách v Přerově: pozitivních je méně. Někde přes dvacet, jinde nula

Kojetín s koncerty i ohňostrojem

Naopak v Kojetíně se na slavnostní rozsvěcení vánočního stromu mohou lidé dál těšit.

„Jdeme do toho a vánoční strom se rozzáří v pátek 26. listopadu v 17 hodin. Je to jednodenní venkovní akce a nevidíme důvod ji rušit,“ řekl starosta šestitisícového města Leoš Ptáček.

Součástí programu na Masarykově náměstí je koncert žáků Základní umělecké školy a pohádka Divadla Koráb. Po slavnostním rozsvícení vánočního stromu nebe rozzáří ohňostroj.

„V rámci projektu Vánoce v Kojetíně bychom chtěli letos poprvé uskutečnit několik hudebních a filmových podvečerů na náměstí. Na nádvoří Vzdělávacího a informačního centra budou probíhat tradiční Vánoce na Hané, kde připomínáme hlavně staré hanácké zvyky. S otazníkem zatím zůstávají pouze dva koncerty v sokolovně - žáků ZUŠ a Pěveckého souboru Cantas,“ shrnula Hana Svačinová, ředitelka Městského kulturního střediska v Kojetíně.