Výstavu si nenechaly ujít stovky návštěvníků, řada z nich přijela ze širokého okolí.

„Vánoční výstavu pořádáme už potřetí a každý rok se snažíme o to, aby v ní návštěvníci našli něco nového. Přípravy na výstavu nám zabraly asi měsíc práce, ale s výsledkem jsme spokojeni,“ řekla předsedkyně Klubu důchodců v Beňově Marie Klvaňová. Výstava se v obci konala v Domě zahrádkářů.

Návštěvníci se zde setkali se zdařilou slavnostní stolovou vánoční výzdobou. Nechyběl ale ani vánočně nazdobený živý strom, perníky, keramika, adventní věnce a různé další lidové vánoční výrobky. Vystaveno bylo i cukroví, které si zájemci mohli dokonce zakoupit a ochutnat. „Máme tu vystaveno asi patnáct druhů vánočního cukroví,“ upřesnila Klvaňová.

Výstava neměla o návštěvníky nouzi. Zájem o ni měli nejen místní obyvatelé, ale dorazila také celá řada přespolních. „Přijeli jsme dokonce z jiného okresu. Bydlíme totiž v Břestu, který spadá pod Kroměřížsko. Je to vůbec první letošní vánoční výstava, kterou jsme navštívili. Je moc krásná. Obdivujeme zručnost místních seniorek,“ svěřila se se svými dojmy rodina Otáhalíková.

Vánoční výstavou však kulturní akce v době adventu v obci nekončí. „V polovině prosince budeme mít slavnostní Vánoční besedu se zastupiteli obce. Této tradiční akce se každoročně účastní až osmdesát důchodců,“ doplnila Marie Klvaňová.

Na další vánoční výstavu se o víkendu mohli zájemci vypravit do Pavlovic u Přerova. Po loňském úspěchu ji už podruhé uspořádal obecní úřad ve spolupráci s místní knihovnou, která letos získala od ministra kultury titul Nejlepší knihovna.

Také zde byla k vidění vánoční stolová výzdoba zpestřená suchými vazbami, ale i keramika, zdobené perníky, adventní věnce a spousta další vánoční dekorace. O první adventní neděli místní lidé společně zapálili také adventní svíčku. Tato tradice bude v knihovně pokračovat až do poslední neděle před Štědrým dnem.

„Každou nadcházející neděli zapálíme svíčku a budeme si povídat o tom, jak slavili adventní dobu naši předci,“ vysvětlila knihovnice Dana Sklenářová.