„V blízkosti Domu s pečovatelskou službou stojí dva smrky na hraně svahu směrem k Veličce. Jedná se o nevhodné místo. Dokud byly stromy malé, tak to nebyl problém, ale nyní, když se do nich vítr hodně opírá, hrozí, že by se mohly buďto celé stromy, nebo jejich části, vyvrátit či zlomit. Z toho důvodu stromy necháme pokácet," vysvětlil mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Jeden z dvojice stromů bude již brzy vztyčen na hranickém náměstí, druhý zamíří do zahraničí. „Druhý smrk poputuje do Holandska," objasnil mluvčí. Na místě pokácených jehličnanů budou vysázeny ovocné stromy. „Na přání místních obyvatel zde bude vysázeno pět švestek a dva javory," uvedl Petr Bakovský.

Instralace ve čtvrtek

„Smrk se na valníku poveze na náměstí ve čtvrtek v předpokládaném čase mezi půl devátou až devátou. Projíždět bude ulicemi Máchova, Tř. 1. Máje, Jiráskova a Zámecká," uvedl mluvčí. Po instalaci vánočního stromu na náměstí se bude kolem desáté hodiny kácet vánoční strom ve Velké u č.p. 45 pod kapličkou. Dle časových možností také vánoční strom v Drahotuších­.

Slavnostní rozsvěcení stromu na hranickém náměstí proběhne ve čtvrtek 1. prosince v sedmnáct hodin, a stejně jako v loňském roce se mohou hraničtí těšit na historickou stylizaci.

Ve znamení časů císaře pána

„Předvánoční atmosféra bude tentokrát probíhat ve znamení časů císaře pána. Návštěvníci se mohou těšit opět na zajímavý program v historizujícím duchu," prozradila ředitelka Městských kulturních zařízení Naďa Jandová.

Hranice ale pochopitelně nebudou jediné v okolí, které rozsvítí svůj vánoční strom. V Lipníku se strom rozsvítí již v neděli 27. listopadu v sedmnáct hodin. Ještě o dva dny dříve zažehnou vánoční světla ve Všechovicích, kde se budou moci obyvatelé těšit na program z dílny mateřské školy.

„Mateřská školka letos poprvé kromě nazdobených perníčků a programu připravila také vánoční jarmark z výrobků dětí, které si lze na této akci zakoupit. Výtěžek z prodeje bude použit na hračky a výlety pro děti," uvedla za všechovický spolek žen Rozmarýn Ilona Zátopková. Ve stejný den rozsvítí strom také ve Stříteži nad Ludinou.

Rosvěcení vánočního stromu ve Špičkách připadne na pátek 2. prosince. U kulturního domu se mohou lidé těšit na občerstvení i živou muziku v podání Hudecké muziky Franty Kopeckého. V Drahotuších se symbol Vánoc rozsvítí v úterý 6. prosince. 

David Král