Tradiční akce, díky níž by se i nejmenší děti měly zamyslet nad faktem, jak je včela užitečná, se koná už popáté.

Porota v úterý vybírala z celkem 138 výkresů či prostorových objektů. Na třiceti z nich pracovaly děti z mateřských škol.

„Výkresy dětí jsou rok od roku kvalitnější. Letošním tématem byl život včely v úlu a děti se s tím vypořádaly výborně. Na obrázcích najdeme namalovanou včelu královnu, létavku, strážkyni, včelu krmičku i trubce. Děti začínají chápat, jakou funkci včely mají a jak žijí," pochvaloval si jeden z pořadatelů soutěže Pavel Malovec, místopředseda hranické organizace Českého svazu včelařů.

Také on byl jedním z porotců, kteří vítězné výkresy v prostorách Domu dětí a mládeže Hranice vybírali.

Výtvarná soutěž není jediným projektem, který se v Hranicích ve spojitosti s propagací role včel pořádá. Připravuje se i takzvaná Včelí naučná stezka se zajímavými zastaveními.

„Na pěti propagačních tabulích budou z přední strany znázorněny jednotlivé ročníky soutěží a ze strany zadní budou vypsaní vítězové jednotlivých ročníků," sdělil Pavel Malovec.

Na autory vybraných obrázků probíhajícího pátého ročníku soutěže čekají v zámecké dvoraně 16. června v 10 hodin hodnotné ceny. Na zajímavé předměty se včelařskou tématikou se ale mohou těšit všichni žáci či předškoláci, kteří se soutěže zúčastnili.

„Ještě před vyhlášením předvede Základní škola v Olšovci krátké divadelní vystoupení na téma života včely v úlu," připojil zajímavost Pavel Malovec.