Ještě počátkem tohoto měsíce hlásili zástupci Krajské veterinární správy tři ohniska této nebezpečné nákazy z odebraných vzorků na sedmi stanovištích. Nyní k nim už ale přibyla další.

Likvidace včelstev přitom znamená pro chovatele nejen materiální, ale i citovou ztrátu. Mnozí z nich se totiž tomuto koníčku věnují i desítky let.

„Chovatelé včelaři mají v průměru kolem šedesáti let a pro starší z nich je tedy ztráta chovu emotivně vypjatou situací, při které někdy neudrží slzy,“ popsal nákazový referent z okresního výboru Českého svazu včelařů v Přerově Daniel Lang.

Podle jeho slov se nákaza moru včelího plodu Přerovsku dlouho vyhýbala. „Několik let bylo promořeno hlavně Prostějovsko a Olomoucko, zatímco náš region zůstal ušetřen. Teď se ale nemoc rozšiřuje velmi rychlým tempem, takže s ní musíme bojovat,“ zdůraznil Lang.

Mor včelího plodu je nebezpečná nákaza, která se šíří infikovanou potravou včel, zalétlými včelami, roji, loupeží nebo infikovanými plásty a úly. Jen v loňském roce muselo být v regionu kvůli moru včelího plodu zlikvidováno 81 včelstev. Na Přerovsku je přitom evidováno na 833 stanovišť a celkem 7893 včelstev.

Přímo v Přerově se letos na jaře objevilo ohnisko nákazy v lokalitě u Žebračky. „Kvůli nákaze vzniklo pětikilometrové ochranné pásmo, které sahá až do Troubek. U zhruba 150 včelstev v okolí nyní proběhne prohlídka, a pokud bude zjištěn další výskyt této choroby, musí se postižené chovy utratit,“ potvrdil předseda okresního výboru Českého svazu včelařů v Přerově František Hošek.

Obnovení chovu je přitom možné až po roce, kdy u včel nebyla prokázána nákaza. Statistické údaje o výskytu moru včelího plodu na Přerovsku jsou neúprosné.

„Od 16. dubna do dnešního dne bylo z devíti prověřovaných stanovišť pět pozitivních, tři byly negativní a na výsledky jednoho čekáme,“ doplnil aktuální informaci přerovský inspektor z Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Josef Dupák.

Utraceno kvůli moru včelího ploduu musí být nyní podle jeho slov na 41 včelstev. „V Přerově už byla včelstva zlikvidována a další budou utracena v Šišmě, Nahošovicích, Tučíně a Dřevohosticích,“ vyjmenoval Dupák.

Ani toto číslo ale není konečné, protože sezona teprve začíná. Pro včelaře, který přišel o chov kvůli nákaze moru včelího plodu, je to vždy velká rána.

„Když jsem to zjistil, byl to šok. Kontaktoval jsem hasiče a další příslušné orgány a potom jsem musel provést utracení včelstva. Den poté se spálily všechny věci – úly, včelařské pomůcky, med. Přišel jsem celkem o osm včelstev,“ popsal včelař z Přerovska, který si ale nepřál uvést jméno.

Podle jeho slov obdrží všichni postižení včelaři od státu alespoň finanční kompenzaci. Ministerstvo zemědělství totiž poskytuje chovatelům náhradu.

„Dostal jsem celkem 48 tisíc korun, ale včely mi to už nevrátí. Jedinou mou nadějí je, že pokud se rok neobjeví nákaza, můžu se ke své zálibě znovu vrátit. To taky udělám,“ uzavřel včelař.