Obce se totiž nacházejí v pětikilometrovém ochranném pásmu, pro něž nyní platí přísná pravidla Krajské veterinární správy.

„Přestože letos včelí mor zasáhl hlavně stanoviště na Kroměřížsku, nákaza se může rychle šířit dál,“ upozornil Petr Zdráhala, jednatel přerovského Svazu včelařů.

Ten má ještě v živé paměti situaci z loňského roku, kdy se nemoc na Přerovsku rozšířila do patnácti ohnisek a muselo být zlikvidováno celkem 181 včelstev.

„Zasaženo bylo hlavně Hranicko a okolí, když ale veterinární správa naposledy prováděla prohlídky včelstev, nebyly zjištěny klinické příznaky dalšího výskytu. Na podzim by tedy ochranná pásma mohla být zrušena,“ doufá.

Kvůli možnému šíření nákazy včelího moru ze stanoviště Sovadina se nyní musejí mít na pozoru včelaři v obcích Lipová, Křtomil, Turovice, Dřevohostice, Radkovy, Nahošovice, Radkova Lhota, Bezuchov, Oprostovice, Soběchleby, Dolní Nětčice, Horní Nětčice a nebo Žákovice.

„Dál také trvá nebezpečí ohniska v Libosvárech, jehož ochranné pásmo zasahuje z Kroměřížska i do obcí na Přerovsku jako jsou Býškovice, Provodovice, Všechovice nebo Horní Újezd,“ upřesnil Zdráhala.

Včelaři v postižených oblastech se musejí striktně řídit nařízením Krajské veterinární správy. Nesmějí například přemísťovat včelstva, což se týká i pomůcek a zařízení.

Opatření ve vymezeném ochranném pásmu platí až rok. Při nesplnění své povinnosti můžou dostat pokutu.

„Platí jen jediný způsob, jak se nákazy zbavit, a to dodržováním podmínek a zásad, které jsou stanoveny veterinární správou. Pokud sami včelaři nebudou tyto zásady dodržovat, nikdy se nákazy nezbaví,“ tvrdí předseda přerovského Svazu včelařů František Hošek s tím, že pokud mají včelaři podezření na výskyt moru včelího plodu, jejich povinností je okamžitě to oznámit.

Podle jeho slov mor včelího plodu bezprostřední vliv na úbytku včelstev nemá. „Poškození chovatelé mají nárok od státu na finanční náhradu, která jim umožňuje založit nový chov,“ doplnil Hošek.