V soutěži O Zlatou vařečku ve vaření kotlíkového guláše se utkaly týmy rodinné, složené z místních spolků, přijely i z okolních obcí a dokonce i ze Slovenska, a zvítězit chtěl každý.

Základem všech gulášů bylo jednoznačně hodně cibule, kvalitní mletá paprika a pořádný kus čerstvého masa. Někteří vsadili na vepřové, jiní na hovězí, areálem ale voněla také zvěřina. Týmy měly přesně pět hodin, aby právě tím svým pokrmem ohromily.

„Nejdříve hodnotí guláše porota a výherce získá Cenu poroty a potom oceňují jejich chuť návštěvníci,“ vysvětlil místostarosta Skaličky Zbyněk Kamas.

A jednoduché to návštěvníci a porota určitě neměli. Pochutnat si mohli na guláši maďarském, Sikulském, guláši z Hluzovské svině a dokonce i mamutím. Z Oseku nad Bečvou přijel do Skaličky se svým Ďábelským gulášem Hugo team.

„Ďábelský není proto, že by byl pálivý, ale proto, že se dá ďábelsky dochutit. Gulášek budeme mít jemně dochucený papričkami jalapeno, ale každý si ho může podle své chuti a jak snese, dochutit dalšími chilli papričkami,“ vysvětlil Tomáš Němeček z rodinného týmu Hugo.

A nabídka byla skutečně excelentní. „Máme tady k dispozici ochutnávku papriček z celého světa, z nichž oficiálně nejpálivější chilli paprička na světě je Carolina Reaper a po ní hned Trinidad Scorpion Moruga, ty jsou ale dost nebezpečné. Pro běžné užívání tu máme feferonky Habanero, Rawit a Jalapeno,“ doplnil Tomáše další člen Hugo teamu Stanislav Ház.

Podle něj se tým i jmenuje, protože díky podobnému příjmení s hercem Hugo Haasem mu většina kamarádů a známých neřekne jinak než Hugo.

Než ale týmy své vymazlené guláše uvařily, návštěvníci si pochutnávali na poctivém obecním guláši, o který se postaral sám místostarosta Skaličky.

„Obecní guláš jsme začali vařit v sedm hodin ráno a máme ho padesát litrů. Podáváme ho s cibulkou a čerstvým chlebem,“ prozradil s úsměvem Zbyněk Kamas.

A kdo si letos vyvařil Zlatou vařečku? Nejlepší guláš měl podle poroty Peryna tým ze Skaličky, který obhájil prvenství z předloňského roku.

„Druzí byli dobrovolní hasiči Skalička a třetí Hugo team z Oseku nad Bečvou,“ informovala po soutěži starostka Skaličky Petra Kočnarová.

Cenu veřejnosti získal tým z obce Hradčany, nejsympatičtější kuchařkou sobotní soutěže byla vyhlášena starostka obce Nemce ze Slovenska a nejsympatičtějším kuchařem se stal Kája ze skaličského týmu Vypitá vařečka. (mat)