Do děravých silnic se pracovníci Ekoltesu pustili už koncem minulého týdne.

„Největší problémy jsou kolem kanalizačních vpustí, takže tam jsme začali,“ uvedl ředitel společnosti Milan Vinkler.

Na nebezpečné díry u chodníků, které by mohly nepozornému chodci způsobit úraz, pokud by do nich šlápl, upozorňují přenosné výstražné tabule se zkosenými červenými pruhy. V ulici Zborovské je jich hned několik.

„Minulý čtvrtek už se začala dělat obalovaná směs a tou látáme ty největší výtluky, jako jsou například u stavebnin v ulici Komenského nebo kolem Židovského hřbitova v ulici Zborovské,“ řekl Vinkler.

Řádná a trvalejší oprava silničních děr není podle jeho slov možná dříve, než se venkovní teplota ustálí nad pěti stupni pod nulou.

„V úterý ráno byly čtyři stupně mínus, to je tak na hraně. Pokud bychom s klasickými opravami začali a ochladilo se, stejně bychom museli práce přerušit,“ vysvětlil ředitel Ekoltesu.

Asfaltové vylévání výtluků by mělo vydržet dva až tři roky. Pokud je ale tuhá a mrazivá zima, musí se obnovovat častěji.

„Záleží také na dopravě a Zborovská ulice je bohužel tak frekventovaná, že tam bývá rozbitá cesta na stejných místech po každé zimě,“ konstatoval Vinkler.

Vloni spolkly výtluky na městských komunikacích v Hranicích přibližně 600 tisíc korun. Letos, podle hrubého odhadu, zřejmě přesáhnou milion. Ekoltes bude muset podle Vinklerových slov hodně šetřit.

„V ideálním případě nám finančně vypomůže město. Ale není vyloučeno, že komunikace, které nejsou zas až tolik vytížené, zůstanou letos neopraveny, protože se na ně zkrátka nedostane peněz,“ uzavřel Vinkler.