Od kulturního domu Echo, kde byl tentokrát start dvanáctého ročníku této oblíbené akce, se vydali hlavně rodiče s malými dětmi, skupinky seniorů, ale také mladí lidé se svými čtyřnohými miláčky.

Smyslem akce není ani tak vydat ze sebe své „turistické maximum", ale zažít to správné dobrodružství. Cesta potemnělými zákoutími lesa, kde bez baterky nebo svíčky nevidíte na krok, má totiž své neopakovatelné kouzlo.

„Večerní pochod kolem Helfštýna vznikl jako alternativa tradičního novoročního výstupu na hrad. Je to ale varianta hravější a méně náročná a trasa je koncipována tak, aby to byl zážitek hlavně pro děti," řekla Jana Kašpárková z pořadatelského Střediska volného času v Lipníku nad Bečvou.

Účastníci pochodu dostali na startu vytištěnou křížovku s tajenkou. Na trase dlouhé šest kilometrů je pak čekalo devět zastávek, ta poslední až u vstupní brány do hradu.

„Na každém stanovišti hoří svíčka a lidé musejí zodpovědět jednu otázku. Vybrat si přitom mohou ze dvou variant křížovky – obtížnější a jednodušší. Když se jím podaří vyluštit tajenku celou, obdrží v cíli medaili," přiblížila. Odměnou je jim ale i pohled na nasvícený Helfštýn, jenž září do tmy.

Na romantickou večerní procházku se vydaly skupinky přátel, kteří vyrazili do tmy i se svými čtyřnohými mazlíčky. V mrazivém počasí je nastrojili do slušivých kombinéz a někteří pejsci svítili na cestu nasvětlenými obojky.

Špekáčky a country v cíli

Lednovou „zdravotní procházku" si nenechala ujít ani šestičlenná parta mladých lidí z Lipníku, Oseku nad Bečvou a Brodku.

„Loni bylo bahno, předloni pršelo a rok předtím zase sněžilo a byla pořádná zima. Tentokrát je ale počasí ideální a už se těšíme, až si pod hradem opečeme špekáčky," pochvaloval si pětadvacetiletý Ondřej Vlček.

Dušan Fridrich z Přerova a Andrea Macková z Lipníku se vydali na cestu ve sportovním, s batohy na zádech a trekingovými holemi.

„Na novoročním výstupu jsem letos nebyla, tak to teď musím dohnat. Trasa zase není tak dlouhá a určitě se zastavíme i v místní hospůdce," usmála se Andrea Macková.

Odvážlivci, kteří úspěšně zvládli náročnou trasu, se v cíli ohřáli u ohně, opekli si špekáček, a pak si mohli poslechnout country muziku v hospůdce Pod Hradem v Týně nad Bečvou.