Kvůli měknoucímu povrchu některých vozovek museli být odvoláni z celozávodní dovolené dva pracovníci hranického střediska Správy a údržby silnic (SÚS). Během středy objeli se sypačem a drtí horkem poškozený úseky mezi Ústím a Rouským, Všechovicemi, Horním Újezdem, Býškovicemi a Horními Nětčicemi a mezi Hluzovem a Špičkami.

„Nejhorší to bylo mezi Býškovicemi a Horními Nětčicemi,“ řekla správní cestmistrová hranického střediska SÚS Martina Vybíralová. V ostatních úsecích se musela ošetřovat jen některá lokální místa.

Vyjíždějí sami i na zavolání

Pokud se teploměr vyšplhá nad 30 stupňů Celsia, objíždějí cestáři své teritorium sami a kontrolují, zda jsou vozovky všude v pořádku.

Když začnou téct, okamžitě se tam vracejí, aby je v narušených místech zasypali drtí.

„Někdy nám ale volají i sami občané,“ dodala Vybíralová.

Klasický asfaltový povrch, pokud je udělán kvalitně, by ale téct neměl. Komplikace působí při parných létech silnice z penetračního makadamu, což je kamenivo prolité asfaltem. „Proto se vždycky objevují problémy ve stejných místech,“ dodala cestmistrová.

Silnice na Přerovsku zatím v pohodě

Připraveni na problémy jsou i v Přerově.

„Zatím to neteklo a silnice ani nepraskají, jsme ale nachystaní s technikou. Kdyby začal asfalt téct, vyjedeme na místo s kamennou drtí a poškozené úseky zasypeme,“ řekl Jiří Janda z přerovské pobočky Správy a údržby silnic Olomouckého kraje. Silnice první třídy na Přerovsku zachraňuje to, že jsou z velké části vyspravené.

„Kromě úseku z Přerova do Lověšic je to kompletně nové, takže se z horka netvoří vyjeté koleje na žádné z našich silnic,“ uvedl Pavel Študent z olomoucké pobočky Ředitelství silnic a dálnic.

Na železnicích velká horka zásadní komplikace nepůsobí.

„Všechny úseky průběžně kontrolujeme, a jakmile měřící vozy zjistí sebemenší odchylku od normálu, tak to okamžitě opravujeme,“ řekl tiskový mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Mnohem horší jsou podle něj pro vlakový provoz mrazy.

Ohroženy jsou i počítače

Dlouhotrvající vedra dávají kromě lidského organismu zabrat i počítačové technice. Pokud se někomu zdá, že pracují opožděně a nebo jsou zpomalené, není to náhoda.

„Horko může počítačovou techniku ovlivnit, hodně ale záleží na tom, jak chladí ventilátory. Když je počítač zaprášený, hůře se ochladí. Oprav ale v těchto dnech provádíme stejně jako jindy,“ podotkl servisní technik přerovské počítačové firmy Bohumil Smyčka. Podle něj škodí technice mnohem více bouřky.

„Po síti se může rozšířit bludné napětí, které způsobí, že vyhoří celý zdroj. Naposledy jsme takový případ řešili v cukrovaru ve Vrbátkách,“ uzavřel.

KATEŘINA KAPKOVÁ

PETRA POLÁKOVÁ – UVÍROVÁ