Se svým velitelem se přišli vojáci rozloučit formou slavnostního nástupu před tribunu v areálu kasáren. Jako první k nim promluvil velitel 7. mechanizované brigády Ivo Střecha.

„V podplukovníkovi Lipkovi ztrácíte člověka, který odvedl obrovský kus práce, jak při přípravě praporu, tak při plnění rozhodujících úkolů v misích KFOR a v misích v Afghánistánu. Myslím si, že to je takový táta všech vojáků v Hranicích,“ řekl mimo jiné Střecha, který doufá, že se Lipka k sedmé brigádě brzy vrátí.

S praporem se však jeho velitel rozloučil ve středu definitivně. „Neříkám na shledanou, protože vím, že už se k 71. mechani­zovanému praporu vrátit nemůžu – a proto říkám sbohem,“ řekl do mikrofonu Lipka, ale ke svému případnému návratu k posádce brigády se nevyjádřil.

Lipka uděloval i medaile

Při příležitosti svého odchodu se Lipka rozhodl udělit medaile těm, kteří po dobu jeho více než desetiletého působení v dané funkci dělali praporu dobré jméno. Mezi vyznamenanými byli například policisté, hasiči, vojenští veteráni nebo mediální pracovníci a další.

Zástavu 71. mechanizovaného praporu sibiřského pak končící velitel předal do rukou svého nástupce, aby mohl přijmout místo zástupce náčelníka odboru bojové přípravy pozemních sil štábu Velitelství společných sil v Olomouci.

V Hranicích ho nahradí podplukovník Jan Zezula. Ten přišel koncem roku 2008 z Přáslavic, kde působil jako zástupce velitele 72. mechanizovaného praporu.

„S některými příslušníky hranické posádky jsem byl v Kosovu v době, kdy ještě vojáků z povolání nebylo tolik a dělala se jen vojenská základní služba,“ vzpomněl Zezula, který pro hranické vojáky rozhodně není novou tváří.