Kvůli zranění ze závodu musel být v úterý 16. říjnautracen valach Polárník. Ztráta koně zasáhla žokeje a trenéra v jedné sobě Pavla Složila z Radslavic.

„Ten pocit nepřeji ani svému největšímu nepříteli, pokud nějakého mám. Jezdím dostihy už dlouho, takže jsem hned věděl, když jsme zastavovali, co se stalo…,“ svěřil se Pavel Složil. Velké pardubické se zúčastnil už podeváté, z toho podruhé s koněm Polárníkem.

„Ani nevím jak se nám podařil letos skočit taxis. Jel jsem v zadní vlně a nechal si místo na skok. Nad překážkou jsem viděl dva koně v příkopu. Naštěstí se našla skulina a skočili jsme dobře. V průběhu jsem si už hlídal vedoucí koně. Havlův skok jsem skákal na čtvrtém místě, těsně za Sixtin. S postupem dopředu jsem čekal, až vyběhneme na travnatou část z oranice. Bohužel čtyři sta metrů před cílem přišla rána, a to už jsem věděl, že je zle. Polárník musel trefit nějakou díru od předchozích koní. V podstatě si urval celý závěsný aparát na spěnkovém kloubu,“ popsal závod a moment zranění koně zkušený žokej, který hned v neděli odvezl Polárníka na vyšetření na kliniku do Brna.

S obavami čekal na pondělní výsledky. „Bohužel zranění bylo tak závažné a komplikované, že další léčba by pro něj znamenala velké utrpení se zcela nejistým koncem. Je to pro mě krutá rána, ale nedá se nic dělat. O to je tato událost pro mě těžší, že koně jsou můj život a patří do naší rodiny,“ vyjádřil se sedmatřicetiletý jezdec a chovatel koní Pavel Složil, který se nejvíc proslavil s hřebcem Marketplace.

Polárníka spatřil poprvé před čtyřmi lety ve Velké Chuchli. Okamžitě na něj udělal dojem. „Vlastně jsem tehdy ani nevěděl, jak doběhl. Až později jsem zjistil, že svedl boj o vítězství s druhým koněm. Pak tomu chtěl možná osud a zavolal mi jeho majitel, zda bych mu nevyrobil proutěné překážky na závodiště do Mimoně. Při této příležitosti jsem si dovolil otázku, zda by mi tohoto koně dal do tréninku pro překážkové dostihy. Praxe je totiž většinou taková, že majitel koně oslovuje trenéra. Mé přání však bylo vyslyšeno,“ vzpomněl Pavel Složil.

Do Mimoně vezl tedy plné auto překážek a domů si odvážel Polárníka. „Ten rok jsem s ním debutoval v proutěných překážkách ve švýcarském Mainfeldu. Další rok už to byly starty ve steeplechase, kde jsme získali dvě první a dvě druhá místa,“ doplnil Složil, který se však v dalším období musel kvůli svému zranění závodů vzdát.

Proto Polárník startoval v ceně Vltavy v Pardubicích a také v Radslavicích v ceně města Přerova v sedle s loňským vítězem Velké pardubické Josefem Bartošem. Na start loňské Velké pardubické se už však postavil s Pavlem Složilem.

„Bohužel mé zranění nám nedovolilo maximálně trénovat, takže po nadějném výkonu jsme skončili na posledním osmém místě,“ připomněl loňský závod Velké pardubické Složil.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika