Na start nejprestižnějších dostihových závodů v zemi se letos postaví už podesáté.

Více než příprava mu však v současné době dělá starosti, jak své koně na závody přepraví. Před týdnem mu totiž někdo ukradl z nákladního vozidla na přepravu koní, zaparkovaného nedaleko stáje, zadní pneumatiky.

„Došlo k tomu v noci ze čtvrtku na pátek. Vůbec si nedokážu vysvětlit, jak to mohl někdo udělat. Bez přepravního auta se neobejdu. Nová kola mě budou stát nejméně patnáct tisíc. Přitom kdo se pohybuje v naší branži, ví, jak se nám každá koruna hodí. Zvlášť teď, když se blíží Velká pardubická,“ povzdechl si radslavický žokej Pavel Složil.

Ten by měl letošní nejtěžší závody v zemi absolvovat s klisnou Korinkou, která pochází ze stáje ve Hvozdu u Konice. I když dostih pojede už podesáté, letos to bude poprvé v sedle klisny. Všechny předchozí ročníky Velké pardubické totiž projel vždy s hřebcem nebo valachem.

„Korinka bude mít na tomto dostihu premiérovou účast, ale myslím, že by nám to spolu mohlo klapat. V první kvalifikaci na Velkou pardubickou jsme spolu obsadili čtvrté místo. I když utrpěla v srpnu zranění, které jí ve výběhu způsobila jiná klisna, už je v pořádku,“ řekl Složil, který největšího úspěchu na Velké pardubické dosáhl v roce 1997, kdy si vybojoval druhé místo s koněm Marketpace.

„Podle posledních zpráv se letos bude jednat o jeden z nejkvalitněji obsazených ročníků za poslední roky. Konkurence bude velká, proto pokud se mi i letos podaří obhájit pozici do pátého místa, budu spokojený,“ přiznal Pavel Složil, který loni na závodech zažil těžké chvíle.

Čtyři sta metrů před cílem se na trati zranil jeho kůň Polárník, který kvůli vážnému zranění musel být dva dny nato utracen. „Bylo to neštěstí. Nesl jsem to těžce, ale co se dá dělat. Život jde dál,“ svěřil se žokej a trenér v jedné osobě.

Velká pardubická se letos koná tradičně druhou neděli v říjnu. Nejtěžšímu a nejprestižnějšímu závodu budou předcházet rámcové dostihy, které Pavel Složil absolvuje s koňmi ze své stáje.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Žokej z Radslavic: Úmrtí Polárníka je krutá rána