„Přesný termín zahájení stavby zatím neznáme, protože je smlouva před podpisem. Oprava této komunikace, a to v úseku od mostu Legií po křižovatku Velké Novosady – Komenského, by ale měla probíhat v srpnu, nejpozději v září," řekla Jarmila Skopalová ze Správy silnic Olomouckého kraje.

Loni v červnu zápasili řidiči s uzavírkami kvůli rekonstrukci dvou úseků silnic – Husovy a Kojetínské, které doslova ucpaly město.

Mají se lidé v Přerově připravit na podobně krizový scénář jako před rokem? Řidiči z toho mají už teď obavy.

„Pokud se uzavře celý tento úsek, bude to pro město naprostá katastrofa. Jediný možný průjezd ve směru od Olomouce totiž povede přes Palackého ulici a auta z opačného směru zase budou muset Kratochvílovou. Veškerá doprava od Zlína, ale i od Kojetína a Brna, se tedy nahrne do centra," myslí si jeden z řidičů Martin B. z Přerova.

Proč se opravuje?

Důvodem nutných oprav v ulici Velké Novosady je obnova povrchu vozovky, který dostal pořádně zabrat během zimy. Problémem jsou hlavně vyjeté koleje, ohrožující bezpečnost řidičů. Jedinou povzbudivou zprávou je, že větších oprav přímo v Přerově přes léto nebude více.

„Velkoplošná výspravka Želatovské ulice by měla proběhnout až v září nebo říjnu. Další naší akcí je i oprava komunikace mezi Partutovicemi a Olšovcem, tento úsek je ale na Hranicku," podotkla Jarmila Skopalová.

Větší investicí, již na Přerovsku chystá Ředitelství silnic a dálnic, je oprava cesty na obchvatu Horní Moštěnice.

„S povrchem vozovky pořádně zacvičila zima, takže se rozpadá. Stavební práce by měly začít nejdříve v září," přiblížil Pavel Študent z olomouckého Ředitelství silnic a dálnic.

Další akce

Podle ředitele Martina Smolky jsou další naplánované akce mimo Přerov.

„Budeme provádět sanaci sesuvu svahového tělesa na obchvatu Lipníku, ke kterému došlo vlivem srážek a lokálních povodní. Protože je v bezprostřední blízkosti silnice, ohrožuje provoz," nastínil. Stavba začne v průběhu letních měsíců a potrvá až do konce roku.

V létě by měla začít také oprava mostu v Oseku nad Bečvou a rekonstrukce silnice v Kokorách, která je po zimě značně poničená. Stavební úpravy čeká i most v Krčmani. Neměly by však zkomplikovat dopravu mezi Přerovem a Olomoucí na delší dobu.

Omezení na Hranicku

Na Hranicku zase zpomalí řidiče rekonstrukce vozovky mezi Slavíčí a Hranicemi a opravy v Drahotuších. Proměna nebezpečné křižovatky Na Horecku v Lipníku na rondel se chystá v příštím roce.

Přerovské opravy

Ne dříve než na podzim se spustí také opravy některých komunikací, do nichž investuje bezmála deset milionů korun město Přerov.

„Peníze nepůjdou na regeneraci Předmostí, ale využijeme je na úpravy vytipovaných silnic," vysvětlil náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Vyspravení se dočká nábřeží Edvarda Beneše, a to v úseku od kruhového objezdu až k elektrárně, ale také Prostějovská nebo Seifertova ulice.

„Spravovat se budou i komunikace na Šířavě a v Bratrské ulici," upřesnil Zdeněk Dostál z odboru rozvoje magistrátu. Řidiči se ale budou muset obrnit trpělivostí, protože bez uzavírek to nepůjde.