Největší město regionu žádnou velkou akci na silvestrovský večer neplánuje.

„Vedení města žádnou takovou akci nedělá. V Hranicích takovýto program není zvykem. Nejsem si ani jistá, jestli by se akce vyplatila a jestli by u veřejnosti měla odpovídající odezvu. Osobně si myslím, že každý nejradši tráví Silvestra jen s těmi nejbližšími,“ řekla starostka Hranic Radka Ondriášová, která Silvestra prožije na horách.

Městské kulturní zařízení v Hranicích však připravilo odpolední program v Letním kině, v rámci kterého se děti i dospělí mohou těšit na promítání filmu Šmoulové.

Program zábavného odpoledne v Letním kině pak uzavře tradiční ohňostroj. Jak doplnila vedoucí Městského kulturního zařízení Helena Votavová, řada přijde také na táborák.

S názorem starostky Ondriášové souhlasí také představitelé mnoha jiných obcí.

Ani v Potštátě se k žádné organizované akci neschyluje.

„Pár lidí se kolem půlnoci sejde, ale žádnou oficiální akci město ani nikdo jiný nepořádá. V minulosti jsme sice podobné akce dělali, ale je to hodně nákladné. Nejen že na nich nevyděláme, jsou vyloženě prodělečné,“ konstatoval starosta města Karel Galas.

Ani Skalička, která se jinak angažuje v mnoha aktivitách či soutěžích, program pro veřejnost nechystá.

„Letošní rok jsme uzavřeli dvěma pátečními turnaji. Akcí už bylo letos opravdu hodně a žádné oficiální oslavy, ohňostroje či něco podobného neplánujeme. Uvidíme, zda o to bude do budoucna zájem, spíše si však myslím, že lidé chtějí trávit Silvestra v rodinném kruhu,“ řekla Petra Kočnarová, starostka obce.

Hustopeče: hudba a tanec u zámku

Spíše výjimkou v regionu tak zůstává městys Hustopeče nad Bečvou. Tam je naopak silvestrovská zábava každoročním pravidlem.

„Každým rokem se kolem půl dvanácté scházíme se spoluobčany před zámkem a Silvestra společně oslavíme. Hraje hudba, slaví se a tančí. Je to milá a srdečná akce, při které si popřejeme všechno nejlepší do nového roku,“ prozradila starostka městyse Júlia Vozáková.

Podle ní je tento program oblíbený bez ohledu na věk.

„Na akci chodí rádi jak mladší, tak i ti starší. Jeden rok to dokonce někteří pojali v maskách. Necháme se překvapit, co si na nás přichystají letos,“ dodala.

V sousedních Miloticích nad Bečvou si konec letošního roku zpříjemní tradičním ohňostrojem.

„Ohňostroj tady máme pravidelně, jiný program ale neplánujeme,“ řekla starostka Hana Bezděková, která se akce pochopitelně zúčastní. Žádný proslov ale prý v plánu nemá. „Ten proběhl už 23. prosince, kdy jsme v Miloticích měli Živý betlém,“ řekla.

Rachejtle a přání

To Všechovice na Silvestra žádnou oficiální akci nechystají. Podle starosty Radovana Mikuše obec ani v minulých letech program tohoto druhu neorganizovala.

„Lidé se do středu obce schází spíše spontánně, není to žádná řízená akce. Pak klasicky vystřílí rachejtle a popřejí si všechno nejlepší do nového roku,“ konstatoval.

Žádné formality nejsou na programu posledního dne roku 2011 ani ve Stříteži nad Ludinou. Tamní starosta Petr Pajdla řekl, že podobné projekty nemají mezi místními vybudovanou tradici.

„Žádné ohňostroje či jiné řízené akce jsme nedělali ani v minulých letech. Lidé pořádají jen své soukromé zábavy. Sám budu Silvestra trávit doma s rodinou,“ řekl Deníku hlavní představitel Stříteže a od listopadu i předseda Mikroregionu Hranicko.

Také v Opatovicích budou lidé trávit silvestrovský večer spíše každý po svém.

„Je pravda, že před několika lety jsme tady na Silvestra zorganizovali akci s ohňostrojem, letos ale nic podobného neplánujeme. Možná se někteří u vánočního stromu sejdou, ke konci roku ale máme program jen při rozsvícení vánočního stromu,“ řekl starosta obce Jaroslav Kuchař.

Bělotín ruší večírek. Po 21 letech

Bělotín v letošním roce silvestrovský večírek po jednadvaceti letech ruší. Hlavním důvodem, je obava organizátorů z nízké návštěvnosti.

„Každá mince má dvě strany. Lidé se prostě asi snaží více šetřit. Z mého pohledu je to ale škoda, protože ani v okolí nic podobného nebude. Sejdeme se tak v komornějším prostředí, než v minulých letech,“ řekl starosta Eduard Kavala.

Snaha ušetřit a nejistý výsledek podobných projektů je zřejmě příčinou absencí megalomanských akcí také v jiných krajích. Tendence spíše ke skromnějším silvestrovským oslavám se objevuje i v případě mnohem větších českých měst, než nabízí hranický region.