Společnost Ekoltes Hranice, a. s., která na základě smluvního vztahu s radnicí provozuje veřejné osvětlení na území města a v jeho částech, ale nařčení odmítá.

„V žádném případě nebývá veřejné osvětlení vypnuté z důvodu šetření elektrické energie. Vždy se jedná o poruchu, kterou je třeba nalézt a odstranit," uvedl vedoucí provozu 6 Michal Vincker.

„Mohou nastat případy, kdy je porucha vážnějšího charakteru a její nalezení tak může trvat i několik dní. Z toho důvodu je pak daná část po tmě," vysvětlil.

Tyto větší poruchy se ke konci loňského roku objevily například v historickém centru Hranic, konkrétně v ulicích Janáčkova, Jiráskova a Zámecká.

Stejně tak při větších stavebních akcích, jako byla oprava cesty v Drahotuších nebo revitalizace sídliště v Galašově ulici, kde docházelo k častým překopům vedení veřejného osvětlení stavební technikou.

„Někdy je to vážně nepříjemné, když světla nesvítí. Třeba na Židovských schodech jsem si před Vánoci musela svítit baterkou na mobilu, abych vůbec viděla, kam šlapu," řekla k poruchám osvětlení obyvatelka Hranic Michaela Stoklasová.

Lidé se také pozastavovali nad tím, proč naopak některá světla zbytečně svítí i za bílého dne.

„Přes den osvětlení svítí z toho důvodu, že na něm zrovna pracují naši technici," uzavřel Vincker.

(kra)