Ve čtvrtek 16. května bylo slavnostně uvedeno do provozu první hranické veřejné piano. Na horním podloubí však příliš dlouho nevydrželo. „V pátek jsme piano přemístili. Ukázalo se, že hluk obtěžuje obyvatele přilehlých bytů, což pochopitelně chápeme a respektujeme," sdělila ředitelka MKZ Naďa Jandová.

Eliška mockrát a špatně? Hrůza

„Když během dne slyšíte už po třicáté špatně zahranou Pro Elišku, tak to člověku vážně začne lézt na nervy," vyjádřil své pocity obyvatel bytu, naproti kterému byl nástroj původně umístěn.

„Když by se jednalo třeba o dva týdny, řeknu dobře, vydržíme to. Ale několik měsíců, nepřetržitého hraní pod okny si představit nedokážu, ještě když máte doma měsíční dítě," řekl dále muž na čtvrtečním zasedání zastupitelstva.

„Nástroj byl v centru města umístěn proto, aby si na něj mohli zahrát lidé, kteří jej ovládají. S tímto vědomím by se k veřejnému pianu mělo přistupovat," vyjádřil svůj názor člen zastupitelstva Bronislav Ludmila.

„Samozřejmě jsme počítali s tím, že piano bude spoustu kolemjdoucích vybízet k tomu, aby si pár klapek zmáčkli. Je však pravdou, že když je někdo, kdo hru na klavír neovládá, schopný u piana sedět třeba dvě hodiny a bouchat do něj hlava nehlava, pak už to okolí opravdu příjemné není," je si vědoma Naďa Jandová.

Zámek vypáčili, vyhrávali do noci

Lokalita horního podloubí se ukázala jako nevyhovující také z pohledu bezpečnosti hudebního nástroje.

„Hned druhou noc výtržníci zámek na pianu násilím vypáčili a v pozdních hodinách vyhrávali. V následujících dnech jsme však již žádný takový incident nezaznamenali, takže věříme, že nic podobného se nebude opakovat," doufá Naďa Jandová.

Piano je nyní umístěno před budovou Staré radnice.

„S dcerkou se u piana vždycky zastavíme, tak si chviličku zabrnká. Pro lidi, kteří umí hrát, je to výborná věc. I pro okolí se v takovém případě jedná o hezké zpestření," řekla obyvatelka Hranic Eva Beránková. 

Autor: David Král