Projekt veřejného piana v Hranicích je tak de facto u konce.

Ačkoliv zatím nástroj stále stojí na svém místě před Starou radnicí, nikdo na něj již nemůže hrát.

„Rozhodli jsme se piano uzamknout kvůli opakovaným útokům vandalů. Někteří lidé se zkrátka k nástroji chovali velice špatně, a my nechceme, aby bylo piano poničeno," prozradil mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Přesto, že většina uživatelů se k pianu chovala slušně, kvůli několika jedincům nyní Hranice přijdou o zajímavou kulturní atrakci.

„Samozřejmě nám nevadilo, když se tam někdo učil hrát Ovčáci čtveráci. Ale když se například někdo pokoušel hrát nohama, to už bylo opravdu přes čáru, a nemůžeme to tolerovat. Bohužel akce nenaplnila naše očekávání," uvedl dále tiskový mluvčí.

Hranice mají své veřejné piáno.Zdroj: DENÍK/David Král

Zprovoznění prvního veřejného piana v Hranicích přede dvěma měsíci. Foto: DENÍK/David Král

V podloubí rušilo 

Nejedná se o první problémy, jež tento projekt provází. Piano se již muselo krátce po instalaci přesouvat.

Z původního stanoviště na horním podloubí právě před budovu Staré radnice. Na podloubí totiž nepřetržitá hra rušila obyvatele protějších bytů.

Nyní to vypadá, že piano bude z náměstí zcela odstraněno. Ani ne po dvou měsících od zprovoznění.

Vedení Městských kulturních zařízení přitom doufalo, že na náměstí v budoucnu další piana přibydou.

„Je smutné, že se někteří jedinci nedokáží řídit elementárními základy slušného chování. Kvůli nim přicházíme o kulturně obohacující záležitost, kterou veřejné piano rozhodně je. Zajímalo by mě, jestli byli za výtržnictví nějakým způsobem vůbec potrestáni," vyjádřil svůj názor Hynek Bočan, který několik let navštěvoval hodiny klavíru.

Alespoň drobné veřejné využití však nástroj ještě mít bude.

„Piano se využije při Dnech evropského kulturního dědictví 10. září. Bude přemístěno ke kašně na náměstí a od devíti do šestnácti hodin se zde vystřídá řada klavíristů," objasnil Petr Bakovský.

David Král