S veřejnými záchody na tom nejsou v Hranicích nejlépe, ale naštěstí jsou udržovanými toaletami vybaveny některé místní markety.

Problém není ani v místních restauracích, které jsme navštívili. Coby veřejné záchody slouží v Hranicích budky Toi Toi, ty doporučujeme jen pro případ nouze nejvyšší, a využít lze také v pracovní době toalety na hranickém městském úřadě na zámku.

Nejlépe je zajít do restaurace

Ve většině restaurací v centru Hranic o čistotu na záchodech dbají. Například pizzerie Agostini – ačkoliv se v interiéru vznáší cigaretový dým, na toaletách se line vůně.

Ani zde nezapomínají na kuřáky, nad každým pisoárem jsou umístěny popelníky. Po umytí rukou je zde k dispozici papírový ručník a tyto záchody tedy můžeme vyhodnotit jako jedny z nejlepších, které jsme navštívili.

Kladně tyto záchody hodnotí i jeden z návštěvníku Zdeněk Mašlaň: „Je to tu hezké, takové barevné a voní to tady čistotou. Jinde by se mohli nechat inspirovat.“

V dobrém stavu jsou také toalety dalšího náhodně vybraného pohostinského podniku v Hranicích - restaurace Slavia. Sociální zařízení jsou umístěna hned u vchodu tak, že případní návštěvníci nemusejí procházet přes restauraci.

Bez problémů tak toalety může navštívit v podstatě kdokoliv z ulice. I přesto jsou zdejší záchody v dobrém stavu. Toaletního papíru i papírových ručníků je zde dostatek.

Vlakové nádraží záchody vylepšilo

Na hranickém hlavním vlakovém nádraží byly toalety nedávno zrekonstruovány. Jejich nová tvář je rozhodně lepší než ta dřívější, ale možná by si zasloužily častější úklid.

Na pánských toaletách byla při naší návštěvě špinavá podlaha. Papírové ručníky zde bohužel nenajdete, alespoň ne v době naší prohlídky.

„Lidé by se měli chovat slušněji. Jsou-li záchody špinavé, znamená to, že je znečistili sami cestující,“ informovala pracovnice nádraží. I proto se na některých záchodech můžete setkat s nápisem „opusť tuto místnost v takovém stavu, v jakém bys ji rád našel.“

Jinde si pro změnu můžete přečíst prosbu: „Pánové, neodhazujte nedopalky cigaret do pisoáru! Kdo to pak má kouřit? Uklízečka.“

Toalety hranickém nádraží jsou od 19 do 5 hodin uzavřeny. Klíč si zájemci mohou vyzvednout na informacích nebo v osobní pokladně. Musí ale složit dvacetikorunovou zálohu.

Na vlakovém nádraží Hranice- město jsou toalety uzamčeny. Klíč od nich si musíte vyzvednout v osobní pokladně, ta však v době, kdy jsme nádraží navštívili, byla zavřena také. Přes sklo dveří vypadaly záchody poměrně slušně.

Katastrofa na autobusovém nádraží

Pro silné povahy je návštěva toalet na autobusovém nádraží v Hranicích. Tuto místnost osvětluje velmi slabé světlo, zápach je tak silný, že proniká přes dveře do čekárny.

Návštěvu zde rozhodně nedoporučujeme. Toaletní papír tu nenajdete a zřejmě to tak bývá vždy, protože ani žádný držák na něj zde není. Papírových ručníků ani sušáku se zde nedočkáte, ruce si můžete umýt, ale pouze studenou vodou.

Před cestou raději ke stromu?

„Je to hrozné, protože záchody nejsou ani v autobusech a lidé zde čekají i na několikahodinové cesty. Já osobně si radši zajdu někam ven ke stromu,“ komentoval situaci na hranickém autobusovém nádraží jeden z cestujících čekající na dálkový spoj do Ostravy.

Markety: záchody i s hudbou

V Hranicích jsou pouze dvě nákupní centra, která svým zákazníkům nabízejí možnost odskočit si na záchod. Za několik týdnů ale přibude třetí.

V Hypernově zpříjemňuje pobyt na toaletě hudba, pisoáry se samy spláchnou a na kohoutek u umyvadla také nemusíte sahat. Vše je na fotobuňku.

V obchodním domě Kaufland to vypadá také slušně. Ruce si zde můžete usušit pod horkovzdušným sušákem. Nezapomínají zde ani na zákazníky na vozíčku, pro ně je ale místnost s WC uzamčena. Klíč si však mohou vyzvednout na informacích.

Hranické budky

Další možností, která nabízí v Hranicích vykonání potřeby, jsou budky Toi Toi. Jedna je u autobusové zastávky na Šromotově náměstí.

Toaletní papír jsme zde nenašli, místo toho se v budce nacházely odpadky a nedopalky cigaret.

Další budka - u fotbalového stadionu, byla v době naší prohlídky zamčená.