„Půjčujeme lidem základní pomůcky pro zrakově postižené. Právě v Přerově máme půjčovnu kompenzačních pomůcek,“ řekla Kamila Hošková, sociální pracovnice a koordinátorka dobrovolníků ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých v České republice.

Pětihodinový program mimo jiné nabízel praktické vyzkoušení běžných činností se simulačními brýlemi či slepeckou holí. Jedním z velkých lákadel byla i střelba na laserovém simulátoru.

Veřejnost v Hranicích si vyzkoušela pomůcky pro zrakově postižené

„Právě střílení z laserové pistole je pro nevidomé v poslední době největší zábava. Střelec je naváděný pouze zvukem přes sluchátka. Pokud soutěžící za rok nasbírá tři kvalifikační limity, může se zúčastnit mistrovství republiky. Všichni musí mít na očích klapky, aby účastníci s různým zrakovým postižením měli stejné podmínky,“ informovala Kamila Hošková.

Cílem projektu, který proběhl na principu dne otevřených dveří, je také seznámení široké veřejnosti s problematikou zrakově postižených. „Veřejnost se tady například dozví, jak se chovat k nevidomým a pomocí simulačních brýlí si může vyzkoušet, v jaké situaci se nevidomí ocitají,“ uvedla Dagmar Staňková, regionální pracovnice TyfloCentra Olomouc.

Veřejnost v Hranicích si vyzkoušela pomůcky pro zrakově postižené

„Zároveň chceme připomenout, že v Hranicích je spousta zrakově postižených, kteří se někde mohou seberealizovat. Centrum takového charakteru tady chybí, naopak klienti odtud nebo třeba z Hustopečí jezdí k nám do Přerova,“ dodala.

Zástupci zmíněných organizací, které se na pomoc zrakově postiženým zaměřují, na informativní prezentaci vyjeli mimo Přerov vůbec poprvé. Není vyloučeno, že po Hranicích se zastaví i v jiných městech. Další destinací, kde předměty a pomůcky pro nevidomé předvedou, by mohla být Bystřice pod Hostýnem. (pm)