Ke svému zdárnému konci se přiblížila investiční akce Místní akční skupiny(MAS) Rozvojové partnerství Regionu Hranicko a obcí Býškovice a Bělotín, které díky získané dotaci pomohly ke vzniku dvou nových venkovských minimuzeí.

„Vyvrcholení projektu nazvaného Za poznáním a odkazem předků proběhlo v pátek šestého května, kdy byly slavnostně otevřeny obě expozice,“ uvedl manažer MAS František Kopecký.

Okolo třinácté hodiny se zaplnily místnosti bývalé školy v Býškovicích, která se proměnila v muzeum věnované místnímu rodákovi a významné osobnosti prvorepublikové armády i obou světových válek, generálu Bohuslavu Závadovi.

„Tento chrabrý vlastenec působil i v protifašis­tickém odboji a byl za své činy popraven gestapem,“ doplnil Kopecký.

Druhá část zdejšího muzea představuje „Býškovice napříč staletími“ a věnuje se hlavně historii obce, tradičním řemeslům a venkovskému způsobu života.

„Otevření se mimo zástupců generálovy rodiny, starostů okolních obcí a historiků české armády zúčastnila také patnáctičlenná skupina z partnerské místní akční skupiny Mohelnicko,“ poznamenal František Kopecký.

Partnerská skupina pokračovala do Bělotína, kde si prohlédla druhou expozici vzniklou díky projektu. Jedná se o Pamětní síň doktora Jaroslava Studeného na místní faře.

„Zdejší muzeum je těsně před dokončením a veřejnosti bude zpřístupněno začátkem června,“ upřesnil Kopecký.

I přesto mohli už návštěvníci shlédnout renovovaný historický nábytek a bohoslužebné předměty. Expozice bude později doplněna o připomínku díla, které po sobě zanechal významný kněz, myslitel, literát, stavitel kostelů a oběť normalizace.

Pro všechny zájemce a návštěvníky platí, že muzeum v Býškovicích bude otevřeno vždy v pátek a bělotínské pak ve čtvrtek odpoledne a v neděli dopoledne.