V členech komise se tentokrát během hodiny a půl dlouhé návštěvy pokusí zanechat nezapomenutelný dojem obec Černotín.

Téměř osmisethlavá vesnice jde do projektu po sedmi letech.

„Letos už ta soutěž probíhá trošku jinak než v roce 2006. Prezentace všech zúčastněných obcí jsou dnes na vyšší úrovni než před lety. Nebude to snadné, ale snad neuděláme ostudu," řekl starosta Černotína Jiří Andrýs.

Odborné komisi se přestaví hlavně zástupci kulturních a sportovních spolků.

„To, co přesně bude komisi představeno, musí zůstat určitým tajemstvím. V rámci folkloru ale určitě proběhne vystoupení v krojích, přestaví se také naši cyklisté a svůj program bude mít i škola a školka. Ono ale tak úplně nejde o vítězství. Chceme hlavně ukázat, že obec udělala v mnoha směrech velký krok dopředu," doplnil starosta, kterého překvapilo, že Černotín letos Hranicko reprezentuje jako jediný.

„Je škoda, že se více vesnic nepřihlásilo. Na druhou stranu je s projektem spojená řada starostí. Zúčastnil jsem se ale letošního setkání starostů ve Skaličce, takže vím, co by komisi mohlo zajímat. Třeba Skalička se podle mě do soutěže mohla přihlásit taky," doplnil Jiří Andrýs.

Hranický region má se soutěží Vesnice roku, kterou pořádá Spolek pro obnovu venkova, velice pozitivní zkušenost.

Právě Skalička se v celostátním kole předloni umístila na třetím místě, stejný úspěch zaznamenalo v roce 2003 také Ústí.

V republikovém klání se ale nejvíce dařilo Stříteži nad Ludinou, která v roce 2006 skončila druhá. Letos se soutěže účastní dohromady 273 obcí.

Z bývalého okresu Přerov zkusí štěstí vedle Černotína také Soběchleby, Pavlovice u Přerova, Císařov, Hradčany, Troubky a Křtomil.