„Je to hlavně ocenění spolků, z nichž se každý stará a přispívá na určitou akci. Ty na tom mají asi největší podíl," řekla k letošnímu úspěchu starostka Miluše Stržínková. Rouské se soutěže Vesnice roku účastnilo už poněkolikáté, naposledy však před pěti lety.

„Letos jsme do soutěže nešli přímo s úmyslem ji vyhrát. Chtěli jsme hlavně ukázat, co se nám za posledních pět let v obci podařilo. Zároveň jsme dokázali, že i obec bez školy či školky může být krásné místo pro bydlení," konstatovala starostka Stržínková.

Obec Rouské v rámci zmíněné soutěže v minulosti uspěla hned několikrát. V roce 2007 dokonce zvítězila, před deseti lety pak získala ocenění Modrá stuha za bohatý společenský a kulturní život.

„Před dvěma lety jsme získali Zlatý erb za kvalitu webových stránek. Jsme prostě soutěživá obec," prohlásila dříve starostka, která se právě v roce 2010 dočkala také osobního úspěchu. V soutěži o starostu roku, které se každoročně účastní hlavy obcí s počtem obyvatel pod dva tisíce obyvatel, obsadila celkově druhé místo.

Rouské však nebylo jedinou obcí, která se do soutěže Vesnice roku se letos přihlásila. Do „souboje" s ní tentokrát šly také sousední Všechovice a Potštát. Přestože ani jedna z těchto obcí do konečných výsledků výrazněji nepromluvila, od další účasti je to prý neodradí.

„Sice jsme letos neuspěli, ale rozhodně se nevzdáváme. Letos jsme se zúčastnili už počtvrté a příští rok to asi zkusíme znovu. Naším trumfem měly být hlavně přírodní ukazatele, mezi které patří například osázené koridory či výsadby dolních cest. K těm se přistoupilo ve spolupráci s místními nadšenci a spolky," řekl starosta města Potštát Karel Galas.

Ani ve Všechovicích neberou absenci v zápisu vítězů nikterak tragicky.

„Už jen to, že jsme se jako jedna z dvaceti obcí Olomouckého kraje soutěže zúčastnili, bereme jako úspěch. Chtěli jsme ukázat hlavně náš bohatý kulturní a společenský život v obci, do kterého jsou zapojeny všechny spolky. Představili jsme jak jejich aktivity, tak i činnost místní knihovny. Zároveň jsme zmínili největší investiční akce posledních let, jako je výstavba kanalizace nebo rekonstrukce základní školy. Myslím, že příští rok se do soutěže zapojíme znovu. Rozhodně nic nevzdáváme," předpověděl starosta Všechovic Radovan Mikuš.