Modrou stuhu za společenský život získal Beňov a oranžová stuha za spolupráci se zemědělským subjektem náleží Partutovicím.

Diplom za vzorné vedení obecní knihovny si vybojovaly Pavlovice u Přerova a Fulínovou cenou za nejlepší květinovou výzdobu obce se může pyšnit Tučín.

S výsledky soutěže seznámil ve středu 21. květnapředseda hodnotitelské komise Zdeněk Lév.

Čtrnáctého ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 32 obcí z pěti bývalých okresů Olomouckého kraje. Beňov za společenský život Obec Beňov už má se soutěží zkušenosti a nezabodovala v ní poprvé.

„Přesně před deseti lety, to znamená v roce 1998, jsme v této soutěži získali zelenou stuhu. Modrá stuha je pro nás příjemným překvapením, ale společenský život v naší obci je skutečně bohatý. Pořádají se zde zábavy, kácení máje, vodění medvěda, fotbalové turnaje a mnoho dalších akcí,“ řekl starosta Beňova Ivo Pitner.

Partutovice za spolupráci se zemědělci Druhou obcí, která byla v soutěži oceněna stuhou, jsou Partutovice.

„Do soutěže jsme se přihlásili poprvé a hned máme takový úspěch. To nás samozřejmě těší. Spolupráce naší obce s místním zemědělským subjektem trvá už mnoho desítek let,“ řekl starosta Partutovic Jiří Kandler.

Pavlovice u Přerova za knihovnu Ocenění za vzorné vedení knihovny si z letošního ročníku soutěže odvezli zástupci obce Pavlovice u Přerova.

„V poslední době činnost místní knihovny nabývá nebývalých rozměrů. Kolem knihovny se sdružuje několik nadšenců, kteří se podílejí na organizaci nejrůznějších akcí. Za poslední rok jsme zde měli například čtyři výstavy, týden čtení, vánoční pásmo pro děti a mnoho dalších aktivit,“ sdělil starosta Pavlovic u Přerova Vlastimil Bia. Dodal, že prostory knihovny vznikly z nevyužitých bývalých kanceláří.

Tučín za květinovou výzdobu Fulínovou cenou za květinovou výzdobu se může chlubit obec Tučín. „Zásluhu na tom mají hlavně místní obyvatelé, kteří pečlivě udržují své předzahrádky,“ míní tučínský starosta Jiří Řezníček.

Ani Tučín není v soutěži nováčkem, loni získal modrou stuhu za společenský život v obci. Soutěž Vesnice roku vyhlašuje Spolek pro obnovu venkova, Svaz měst a obcí a ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství.

Výsledky krajského kola Vesnice roku 2008

Zlatá stuha – vítěz krajského kola: Těšetice
Modrá stuha za společenský život v obci: Beňov
Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí: Mořice
Bílá stuha za činnost mládeže: Vikýřovice
Oranžová stuha: Partutovice