Modrou stuhu za společenský život v obci si odnášejí Dřevohostice, oranžovou za rozmach zemědělství zase Skalička na Hranicku. Druhé místo patří Pavlovicím u Přerova a porota ocenila i Hradčany za květinovou výzdobu.

Letos se do soutěže přihlásilo celkem šestatřicet obcí.

"Zvítězily Vikýřovice na Šumperku, které obdrží dotaci milion korun na svůj další rozvoj,“ shrnul mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger. V soutěži Vesnice roku nejde podle předsedkyně hodnotitelské komise Hany Rozsypalové jen o vzhled obce, ale hlavně o život v ní, udržování a obnovu místních tradic.

Místopředsedou hodnotitelské komise byl i starosta loni vítězného Tučína Jiří Řezníček.

„Objížděl jsem všech šestatřicet obcí a poměr sil byl velmi vyrovnaný. Všechny obce udělaly obrovský kus práce a o vítězi rozhodovaly maličkosti. Kdyby to bylo možné, udělili bychom třeba patnáct modrých stuh,“ vyjádřil svůj názor.

Z modré stuhy za pestrý společenský život se můžou radovat v Dřevohosticích, které jsou na Přerovsku pověstné pořádáním rozmanitých kulturních akcí.

„Máme dlouhou tradici ochotnického divadla, pořádáme kulturní léto s hojně navštěvovaným setkáním dechovek. Mladé k nám zase táhnou akce jako Dřevorockfest nebo Dřevohostický folkáč,“ řekl místostarosta městysu Petr Dostál.

Dřevohostičtí ale umějí zaujmout i jinak – před Vánocemi třeba vystaví na návsi velký figurální betlém s postavami v životní velikosti.

„Svou roli mohla sehrát i nová výsadba stromků ve vykácené zámecké aleji a různé další akce. Je pravda, že se u nás celý rok něco děje,“ dodal místostarosta. Obec získá společně s modrou stuhou také částku 600 tisíc korun od ministerstva pro místní rozvoj.

Skaličku ocenili za spolupráci zemedělců a obce

Bílá stuha za práci s mládeží putuje letos do Skalky na Prostějovsku a zelená za péči o zeleň pak do Smržic ve stejném regionu.

Oranžovou stuhu a 600 tisíc dostala za spolupráci obce a zemědělského subjektu obec Skalička na Hranicku.

„Jsem ve funkci první volební období, o to víc si ale úspěchu vážím. Obec spolupracuje nejen se zemědělci, ale velkou tradici u nás mají i včelařské spolky,“ řekla starostka Skaličky Petra Kočnarová.

Na zlato nedosáhly Pavlovice u Přerova, které se musely spokojit s druhým místem. Obdrží ale částku 100 tisíc korun.

„Cenu jsme dostali už v roce 2008 za nejlépe vedenou knihovnu, takže jsme zase o stupínek dále. Je to pro nás doslova pohlazení po duši,“ pochvaluje si starosta z Pavlovic Vlastimil Bia. Po 50 tisících dostanou i obce Soběchleby a Paršovice.