Organizátoři čekají, že se tímto zájem o soutěž zvýší. Uzávěrka přihlášek je 30. dubna.

Vesnici roku hledá Olomoucký kraj už počtrnácté. Letos přináší anketa některé zajímavé novinky v pravidlech.

Například to, že se do soutěže mohou přihlásit města a městyse do 5250 obyvatel.

„Už dlouho se o tom mezi organizátory vedla diskuze. Máme tady například město Potštát, které má zhruba 1500 obyvatel, přičemž nejlidnatější obec v České republice, Petrovice u Karviné, má 5250 obyvatel. Tím se nakonec určila hranice pro ty, kdo se mohou do soutěže přihlásit,“ uvedl starosta Stříteže nad Ludinou Zdeněk Lév, který je letos předsedou komise Vesnice roku 2008 v Olomouckém kraji.

Další novinkou je, že se organizátoři rozhodli zvýšit příspěvky do soutěže. To znamená, že obce dostanou za vítězství větší částku. „V rámci kraje to nyní činí jeden milion korun, za prvenství v republice jsou to dva miliony korun,“ vysvětlil Zdeněk Lév.

Olomoucký kraj také navýšil množství peněz na odměny ve vedlejších kategoriích jako jsou Modrá či Zelená stuha. Coby starosta obce, která před dvěma lety skončila první v Olomouckém kraji a druhá v republice, může Zdeněk Lév hodnotit přínos, jaký soutěž pro vesnici měla.

„V první řadě je to velká propagace obce samotné, dále finanční přínos, a získali jsme také spoustu zkušeností při jednání s velkým množstvím různých lidí,“ sdělil střítežský starosta.

Přínos úspěchu v anketě Vesnice roku si pochvaluje také starostka Rouského Miluše Stržínková. Rouské bylo loni v kraji první a v republice čtvrté.

„Kromě značné propagace obce a finančního zisku je to i zvýšení hrdosti místních lidí na to, že jsou z Rouského. To vidím nejvíce u malých dětí, a to je pro nás důležité,“ řekla Miluše Stržínková.

Podle jejích slov se také po vítězství zvýšil počet spolků v obci. Šance přihlásit se do letošního ročníku Vesnice roku trvá až do 30. dubna.

„Teprve po uzávěrce se dozvíme, kolik obcí se přihlásilo. Ale vzhledem k tomu, že se zvýšila finanční odměna, počítám, že jich letos bude více,“ uvedl Zdeněk Lév, který jako předseda komise bude objíždět a hodnotit všechny přihlášené vesnice, města a městyse.

„S hodnocením začneme 12. května, jak dlouho to potrvá, ukáže až harmonogram sestavený podle množství přihlášených obcí,“ vysvětlil Lév.

Poté proběhne vyhlášení krajských vítězů, které se tradičně uskuteční ve spolupráci s úřadem Olomouckého kraje.

Již počtrnácté hledá Olomoucký kraj Vesnici roku. Kromě titulu a stuhy obdrží oceněné obce z rozpočtu Olomouckého kraje celkem půl milionu korun.