V Olomouckém kraji se přihlásilo do letošního 16. ročníku soutěže Vesnice roku, celkem šestařicet obcí. Zvítězily Vikýřovice s 2 170 obyvateli.

Krajské kolo soutěže Vesnice roku v Olomouckém kraji má i další oceněné:

  • Modrou stuhu za společenský život získala obec Dřevohostice (okres Přerov).
  • Bílá stuha za činnost mládeže poputuje do obce Skalka (okres Prostějov).
  • Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí udělila komise vesnici Smržice (okres Prostějov).
  • Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu obci Skalička (okres Přerov).

Vikýřovice prolomily dominaci Přerovska a Prostějovska

Vikýřovice s asi dvěma tisíci třemi sty obyvateli zvítězila v konkurenci další pětatřiceti obcí našeho kraje a postoupila tak do celostátního finálového kola.

Vítězní vikýřovští nejsou v soutěži žádnými nováčky. Přede dvěma lety získali bílou stuhu za práci s dětmi a loni skončili v krajském kole druzí.

„Za osm let, které v pozici starostky vykonávám, se u nás udělal kus práce. Nejen pro malé děti, střední generaci, ale i pro seniory. Nezaměřujeme se konkrétně na jednu skupinu, ale snažíme se, abychom v tom dobrém zasáhli všechny věkové kategorie. Myslím si, že je naše plus,“ uvedla starostka obce Zdeňka Riedlová.

Podotkla také, že jejich vítězstvím se prolomila neúspěšnost obcí Šumperského a Jesenického regionu.

„Několikrát už mi starostové říkali, my se hlásit nebudeme, vždycky to vyhrají ti na Přerovsku a Prostějovsku. O to více mě vítězství těší. Určitě to bude motivace pro příští rok, aby ti, co to už vzdali a nehlásili se, se znovu přihlásili,“ doplnila starostka.

Podle předsedkyně hodnotitelské komise Hany Rozsypalové měla komise těžký úkol, obce se rok od roku zlepšují. Vikýřovice pak komisaře zaujaly mimořádnou vyvážeností ve všech hodnotících kritériích.

„Zvítězili komplexností a manažerským přístupem k vedení obce, to nás oslovilo. V soutěži Vesnice roku nejde totiž zdaleka jen o vzhled obce, ale především o život v ní, o udržování a obnovu místních tradic. Důležitá je také aktivní účast obyvatel na společenských a sportovních událostech,“ uvedla Hana Rozsypalová, starostka Těšetic, které získaly titul Vesnice roku Olomouckého kraje před dvěma lety.

Nejvíce adeptů na modrou stuhu

Těžké bylo také rozhodování v další kategorii, a to v ocenění za společenský a kulturní život.

„Na modrou stuhu bylo nejvíc adeptů, asi dvě třetiny. Komise musela dlouho argumentovat, než se rozhodla,“ doplnila. Nakonec právě v této kategorii, zvítězil městys Dřevohostice na Přerovsku.

„S překvapením jsme získali Modrou stuhu. S překvapením proto, že jsme se zúčastnili soutěže podruhé. Věřím, že rozhodování komise bylo náročné a mohu říct, že jsme se hodně snažili a je to pro nás obrovské poděkování,“ reagoval včera po vyhlášení cen starosta obce Stanislav Skýpala.

Například tak k dalším oceněným patří se zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí také obec Smržice z Prostějovska.

„Přihlašovali jsme se do soutěže proto, abychom dostali odpověď na to, jestli u nás děláme ve Smržicích dobře a to se potvrdilo,“ řekla starostka obce Hana Lebedová.

Do letošního už šestnáctého ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo šestatřicet obcí Olomouckého kraje, o tři víc než loni.

Loňským vítězem krajského i celostátního kola se stala obec Tučín na Přerovsku.

V hodnotitelských komisích zasedají zástupci všech vyhlašovatelů soutěže, tedy zástupci ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva zemědělství, Svazu měst a obcí ČR a Spolku pro obnovu venkova.