„Letošní ročník se nám vydařil. O loučení se sezonou je každoročně velký zájem, nejen z řad diváků, ale také vystavovatelů. V prvních letech se projížďky zúčastňovalo okolo třiceti vozů a dnes jich máme už přes 110,“ pochvaloval si Jiří Zemánek, předseda Oldtimer clubu Helfštýn.

Zájemci se mohli dozvědět odkud pramení jejich zájem o historická vozidla, jaké jsou jejich oblíbené značky či jaké poklady patří do jejich sbírky.

Podle Zemánka je nejcennějším vozem Panhard levassor featon z roku 1912, Mercedes 3SL zvaný racek nebo Gallony s rokem výroby 1926. „Vypíchl bych také motocykl FN rovněž z roku 1926,“ doplnil.

Účastníci sjezdu měli sraz v neděli již v 9 hodin ráno. První etapa projížďky začala v Lipníku nad Bečvou a pokračovala do Bystřice pod Hostýnem a Rouského, kde se konalo zábavné dopoledně pro děti z dětských domovů.

Ve druhé etapě se kolona motoristů vydala na Helfštýn, kde mohli vystavované veterány obdivovat návštěvníci. „Součástí akce na hradě byly rovněž soutěže, například pohár elegance za nejhezčí auto i motorku, nebo o nejsympatičtější ženskou posádku,“ doplnil Zemánek.

„Na Helfštýn jsme přijeli až ze Vsetína, původně jsme plánovali jen prohlídku hradu, ale bylo pro nás velkým překvapením, že se zde zrovna loučily se sezonou automobily,“ řekl jeden z přihlížejících Libor Skrypala a dodal, že je zde skvělá atmosféra.

Mile překvapený byl také Vladimír Konečný. „Na akci jsem zavítal poprvé. Mnohokrát jsem o ní slyšel, proto jsem si to nemohl nechat ujít. Je to opravdu příjemně strávené odpoledne,“ dodává.

Letošní program jistě potěšil i nositele jmen Václav nebo Václava, kteří měli po celý den vstup na hrad zdarma. To si pochvaloval zejména Václav Hodiš.

„Tato akce mě samozřejmě mile překvapila. Moje vnučka se mi stále směje, že Václav není moc pěkné jméno, ale dnes mi ho záviděla,“ dodává s úsměvem.

ČTĚTE TAKÉ:Chlapi se mě bojí, říká Anna Dvořáková

Součástí sjezdu veteránů byl také náhradní program za zrušený Hradní bál.

„Poprvé v historii musela být tato akce zrušena kvůli nepříznivému počasí. Lidé se nám často ozývali, že by opět chtěli strávit příjemné odpoledne na hradě. Proto jsme využili prodlouženého víkendu, a spojili tyto dvě akce,“ přiblížila správkyně hradu Helfštýna Marcela Kleckerová.