V neděli dopoledne na lipnickém náměstí byste však takovýchto veteránů napočítali přes stovku. Historické automobily a motocykly z celé Moravy si zde daly sraz, aby společně vyrazili na vyjížďku uzavírající letošní sezonu.

Krásné víkendové počasí takovýmto akcím přeje, a to potvrzují i slova šéfa Oldtimer clubu Helfštýn Jiřího Zemánka, který za organizováním této akce stojí. „Akci děláme už pojedenácté. Zpočátku se jí účastnili pouze členové našeho klubu, ale s postupem let jich přibývalo víc a víc. Teď nám sem jezdí lidé z celé Moravy i ze Slovenska, dnes s tímhle slunečným počasím počítáme minimálně se sto dvaceti účastníky,“ říká Zemánek.

Od časného rána se tak na lipnické náměstí sjíždí jeden stroj za druhým. Motocykly se řadí uprostřed náměstí, automobily na silnicích po jeho obvodu. „Našim specifikem je právě vysoká účast motocyklů. Zatímco jinde převažují na srazech veteránů automobily, u nás je to tak půl na půl. Je to dáno tím, že jsme původně motocyklistický klub,“ vysvětluje Zemánek.

Jak dále uvádí, uzavírání sezony není žádný závod. „Je to společná vyjížďka pro radost, nikdo nikam nespěchá, jede se pohodovým tempem,“ tvrdí šéf Oldtimer clubu. Trasu volí organizátoři každý rok jinou. I kvůli tomu, že se na akci sjíždějí lidé z širokého okolí. „Chceme jim představit náš region v plné kráse, proto vede projížďka pokaždé jinudy,“ sděluje Zemánek. Letos je to z Lipníku přes Loučku, Podhoří, Milenov, Jindřichov, Partutovice a Potštát na hrad Helfštýn, kde jízda končí.

Chvíle než se na lipnickém náměstí všichni sejdou, využívají majitelé veteránů, aby se pokochali vozidly ostatních. Čím unikátnější stroj, tím více obdivovatelů, někde zase majitelé určité značky zkoumají další vozy stejného výrobce, aby srovnali různé technické vychytávky zrenovovaných vozů. Padají ale i slova kritiky. „Tyhle chromované reflektory originální vůz určitě neměl,“ baví se dva nadšenci nad jedním z vozů.

„Máme všichni společný koníček, takže je to pro nás příležitost pokecat si, potkat kamarády, podívat se na ostatní motorky,“ říká jeden z účastníků akce Petr Pospíšil z Grygova. Na sraz přijel na motocyklu Zündapp 750 Sahara. „Je to válečná motorka z roku 1942, nejdokonalejší stroj této značky, který se používal, jak název napovídá, v poušti,“ informuje. Veterány se začal zabývat někdy před čtrnácti lety. „Vztah k motorkám mám už od mládí, protože táta byl automechanik, na veterány ale přišel čas, až když mi odrostly děti,“ vypráví Pospíšil. Nejprve začínal sbíráním českých značek jako Jawa nebo Čezeta, nakonec ale skončil u německých Zündappů. „To jsou stroje mého srdce,“ uzavírá Pospíšil. (jen)