Pomník prvního československého prezidenta se před základní uměleckou školu vrátí po téměř půl století. Návrhem, který zvítězil v umělecké soutěži, se stalo jezdecké ztvárnění státníka, které vytvořila dvojce Ladislav Sorokáč a Ondřej Tuček.

„Jak přesně bude socha T. G. Masaryka na Školním náměstí stát zkoušeli v úterý 27. srpna autoři vítězného návrhu společně s projektantem náměstí architektem Milanem Obenausem a zástupci města. Přibližný model sochy tak v úterý odpoledne několikrát změnil polohu, aby se zjistilo nejvhodnější umístění,“ informoval na webových stránkách města mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Umístění sochy Masaryka na náměstí před základní uměleckou školou v minulém století několikrát bránily politické okolnosti. Instalaci sochy nejprve znemožnil nástup nacistického režimu. Po válce se na místě objevil nový pomník, který ale po několika letech nechali odstranit komunisté. Obě sochy nechaly oba režimy nakonec zničit.

Pro obnovu připomínky prezidenta Osvoboditele v moderním pojetí se hranická radnice rozhodla v minulém roce. Projekt by měl vyjít přibližně na 3,5 milionu korun. 

Výstava návrhů na památník T. G. Masaryka ve dvoraně hranického zámku
Který památník TGM byste na Školním náměstí chtěli vy? Hlasujte