Milostivé léto se tak vztahuje například na dluhy týkající se sociálního a zdravotního pojištění, nájemném v obecních bytech, poplatků u společnosti ČEZ či jízdy na černo. Podle předpisu schváleného Poslaneckou sněmovnou mají dlužníci do 28. ledna 2022 možnost zaplatit svůj dluh výrazně levněji.

Pokud dlužník v uvedeném termínu uhradí jistinu, tedy původní dlužnou částku, a k tomu 908 korun jako poplatek exekutorovi , budou mu odpuštěny zbylé úroky, penále a další poplatky. Dojde tak k zastavení exekuce a dlužník bude od zbytku dluhu osvobozen. Podmínkou však je, aby dluh vymáhal soudní exekutor.

Dle statistik České exekutorské komory jsou v Česku vedeny exekuce zhruba proti 720 tisícům dlužníků. Zákonem schváleného odlehčení z dluhů by přitom podle odhadů mohlo využít až 200 tisíc z nich.

„Pokud by byl využit plný potenciál akce, mohlo by dojít k odpisu dluhů až ve výši šesti nebo sedmi miliard korun,“ míní odborník na dluhovou problematiku Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

„Bavíme se opravdu o naprosto bezprecedentní příležitosti, jak se zbavit části svých dluhů,“ dodal Hůle.

Kancelář i v Hranicích

Právě Člověk v tísni nabízí lidem v dluhové pasti svou pomoc. A kancelář neziskové organizace najdou zájemci také přímo v Hranicích. Konzultace pro veřejnost nabízí zdejší pobočka každou středu od 13:30 do 15:30 ve svém sídle na adrese Masarykovo náměstí 122. Jedná se o budovu vedle ČSOB, naproti kavárně Kofík.

Pracovníci Člověka v tísni poskytují konzultace rovněž v pondělí, tentokrát od 10 do 12 hodin, v prostorách budovy Úřadu práce v Hranicích na Purgešově ulici. Na dluhovou poradkyni se lze obrátit také telefonicky na čísle 778 425 956.

Na Hranicku se s exekucí potýká každý šestnáctý občan starší 15 let. Alespoň tak hovoří statistiky z roku 2019, které v našem regionu evidují více než dva tisíce případů.