„Vrba se nachází na pozemku města, proti řádění vichru ale ani my nic nezmůžeme,“ uvedl vedoucí odboru majetku přerovského magistrátu Vladimír Čajka. Podle něj chce nechat magistrát prověřit stáří a zdravotní stav některých vzrostlých stromů specializovanou firmou.

„Vytipovali jsme jich asi stovku, některé jsou už totiž odumřelé nebo mají špatné kořeny. Prověření všech by ale bylo finančně náročné – jeden kus totiž přijde na 15 tisíc korun,“ vysvětlil Čajka.

Radikální řez čeká alej u tenisových kurtů

Radikální řez nyní čeká například alej u tenisových kurtů. Letos v červnu zde totiž vichřice vyvrátila jeden ze vzrostlých stromů i s kořeny a ten se zřítil zrovna v místech, kde denně procházejí lidé. Povodí Moravy, na jehož pozemích se alej z velké části nachází, se rozhodlo na popud města část stromů vykácet.

„Devatenáct z nich, které jsou v nejhorším stavu, zmizí už v dohledné době,“ nastínil vedoucí odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš. Podle něj se jedná o stromy u rybníka v blízkosti tenisových kurtů.

„Ty už mají silně narušené těžiště a s jejich likvidací by se nemělo kvůli bezpečnosti chodců dál otálet,“ podotkl Juliš.

Kácení se bude provádět s ohledem na únosnost komunikace z plošiny a celý prostor, který využívají chodci a cyklisté, bude ohraničený páskami.

Nová výsadba není možná

„Zvažovali jsme novou výsadbu, ta zde ale zřejmě nebude možná. Povodí Moravy totiž tvrdí, že se jedná o ochrannou hráz, na které se podle zákona o vodách nesmí stromy vůbec vysazovat,“ řekl.

Město prý už v jarních měsících zajistilo také ořez větví některých stromů ve městě a jejich stav průběžně sleduje. Problémem jsou například staré topoly v blízkosti supermarketu Billa v Přerově.