Následkem běsnění živlu popadaly stromy na stožáry vysokého i nízkého napětí a přerušila se dodávka elektřiny do domácností ve zhruba čtyřiceti obcích a městech.

Nejvíce postiženými byly Hranice a Lipník nad Bečvou, ale také obce na Potštátsku nebo Bělotínsku. Lidé byli bez proudu po celou noc i velkou část následujícího dne. Hasiči na Přerovsku vyjížděli v noci ke 33 zásahům.

Hranicko a Lipnicko bez proudu

„V tuto chvíli je omezeno na 31 distribučních trafostanic, jejichž opravy budou probíhat postupně. Dá se předpokládat, že s opravami skončíme kolem páté hodiny odpoledne. Je ale možné, že někde obnovíme dodávku o něco později,“ informovala ve čtvrtek dopoledne mluvčí skupiny ČEZ pro region Střední a Severní Morava Alice Lutišanová.

Jak dodala, způsobila větrná smršť na Moravě sto dvacet poruch na vysokém napětí. „Většinu z nich se podařilo odstranit do sedmi hodin do rána, zbývá nám ale ještě asi 40 závad,“ podotkla mluvčí.

Pracovníci společnosti ČEZ na Přerovsku lokalizovali během čtvrtka pět vážných poruch na vysokém napětí. „Ty způsobily, že se lidé z Hranicka a Lipnicka ocitli zcela bez proudu,“ řekla Lutišanová.

O poruchách v regionu se zaměstnanci ČEZ dozvídali postupně v průběhu celého dne. „Vypadá to tak na tisícovku postižených domácností,“ odhadovala mluvčí.

Bez proudu byly například obce Potštát, Bělotín, Polom, Bezuchov, Hlinsko, Osek nad Bečvou, Radkova Lhota a mnoho dalších. Z měst byla nejkritičtější situace v Hranicích a Lipníku nad Bečvou.

Hasiči zachraňovali také kuřata

S odstraňováním následků vichřice měli v noci plné ruce práce také hasiči, kteří ještě ve čtvrtek odklízeli z cest popadané kmeny stromů. „Nejhorší situace byla v době od půl deváté večer do půlnoci,“ popsala krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Podle jejích slov vyjížděli hasiči Olomouckém kraji ke 148 zásahům. Na Přerovsku bouře nejvíce pustošila obce na Hranicku a Lipnicku, Přerovu se ale jako zázrakem vyhnula a připomíná ji jen pár popadaných větví stromů.

Pět hasičských sborů zasahovalo ve čtvrtek od dvou hodin od rána až do půl třetí odpoledne v drůbežárně v Malhoticích.

„Protože nešel elektrický proud, bylo dvě stě třicet tisíc kuřat bez vody, museli jsme zajišťovat chlazení pro kuřata,“ řekl jeden z dobrovolných hasičů. Podle jeho slov zasahovali v areálu drůbežárny hasiči z Hranic, Kelče, Horního Újezda, Opatovic a Kunovic.

Padaly střechy a elektrická vedení

„Kvůli vichru spadla v noci střecha u rodinného domu v ulici Pod Bílým kamenem v Hranicích. Popadané dráty elektrického vedení zavinily také stržení střechy na budově firmy Yamaha v Trnávce v Lipníku nad Bečvou a hasiči je odstraňovali i v Rouském nebo Stříbrnicích.

„Sloupy elektrického vedení spadly také v Družstevní ulici v Hranicích a ve Slavíči,“ doplnila Hacsiková.

Stromy přes koleje zpozdily vlaky

Popadané stromy zablokovaly i železniční trať. Jeden z kmenů spadl na koleje v Miloticích nad Bečvou. „Situace na železniční trati v celé republice se promítla i do zpoždění vlaků v přerovském regionu,“ uvedl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Celkové škody v republice jdou podle jeho slov do milionů korun. „Museli jsme odřeknout všechny vlaky mezi Prahou a Slovenskem, kritická situace byla i na trati mezi Prahou a Ostravou. Na trase mezi Hranicemi a Horní Lidečí byly popadané stromy a poničené troleje,“ popsal Ondřej Kubala.

Podle jeho slov musely kvůli tomu všechny vagony vozit dieselové lokomotivy. „Všechny vlaky byly z důvodu odstraňování následků vichřice zpožděné v řádu několika hodin, což se promítlo i do zpoždění na Přerovsku. Zatímco dálkové vlaky si ještě vozí zpoždění, regionální jsou už bez větších problémů,“ popsal situaci kolem druhé hodiny odpoledne mluvčí Kubala.

Vichr otevřel okna a spustil alarm

Klidná byla oproti okolním místům v regionu situace v Přerově. „Asistovali jsme při odstraňování spadených větví přes cestu v blízkosti Střední zemědělské školy. V několika námi střežených budovách základních a mateřských škol se vlivem větru spustil alarm a vichřice otevřela okna u budovy Ornitologické stanice,“ popsal situaci ve městě zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Obce na Přerovsku, které se ocitly bez proudu:

Hrabůvka, Luboměř, Olšovec, Potštát, Radíkov, Bezuchov, Hlinsko, Dolní Nětčice, Kladníky, Lhota, Oldřichov, Oprostovice, Osek nad Bečvou, Radkova Lhota, Radotín, Soběchleby, Sušice, Šišma, Žákovice (obnovení dodávky do 17 hodin)

Hranice, Lipník nad Bečvou, Bělotín, Polom, Drahotuše, Opatovice, Krakov, Paršovice, Valšovice, Horní a Dolní Těšetice, Zámrsky, Všechovice, Horní Újezd, Skalička, Černotín, Hrůzov, Heřmanice, Milotice nad Bečvou, Hustopeče nad Bečvou, Poruba (s obnovením dodávky se počítá do 16 hodin)