Prudký vítr vyvracel stromy i s kořeny, ničil střechy a způsobil desítky poruch na vysokém i nízkém napětí. Přestože situace na Přerovsku nebyla tak závažná jako v Čechách, dopad katastrofy v ostatních částech země pocítili i obyvatelé regionu.

Kvůli uzavírce úseku trati mezi Prahou a Olomoucí a výpadkům proudu nabraly vlaky až několikahodinová zpoždění.

V Hranicích samotných vítr zatím žádné větší škody nenapáchal. „Situaci jsme bedlivě sledovali, bylo tady pár vyvrácený stromů a jeden sloup veřejného osvětlení, ale nic horšího se naštěstí nestalo,“ informoval hranický starosta Miroslav Wildner.

Jak dále uvedl, zřejmě to bylo tím, že Hranice byly zasaženy orkánem jen okrajově. „Nebyla to tady ta největší síla,“ podotkl starosta.

Podle jeho slov dosáhla o víkendu hladina řeky Bečvy prvního povodňového stavu, ze břehů se však nikde nevylila. „Pršet už přestalo, a to i na Valachách, takže voda by měla pomalu klesat,“ řekl v neděli odpoledne hranický starosta.

Následkem vichřice nebyl na Přerovsku naštěstí nikdo zraněn a nevznikly ani rozsáhlejší materiální škody. Hasiči a dispečeři ale byli v pohotovosti celý víkend.

Sedm set rodin bylo bez elektřiny

„V sobotu jsme na Přerovsku odstraňovali desítky závad na vysokém i nízkém napětí. Asi o půl třetí odpoledne nám byly nahlášeny poruchy v obcích Horní Újezd, Opatovice, Rouské, Soběchleby nebo Dřevohostice.

Do šesti hodin do večera se nám podařilo asi polovinu závad odstranit a obnovit dodávku elektrické energie. V neděli byla již situace stabilizovaná,“ popsala mluvčí společnosti ČEZ pro střední a severní Moravu Alice Lutišanová.
Třeba v Dřevohosticích byli lidé bez proudu celé sobotní odpoledne.

„Elektřina nešla od tři čtvrtě na dvanáct, je to tady ale na obvody. Někde nešla elektřina jen chvíli, zámek a výchovný ústav byl ale zapojen až navečer. Důvodem závady byl strom, který spadl na elektrické vedení v obci Radkovy,“ popsal situaci jeden z místních obyvatelů.

Bez elektřiny byly v sobotu i Paršovice. „Výpadek trval od dvanácti hodin až do setmění, zhruba tak do páté šesté hodiny,“ popsal situaci paršovický starosta Josef Michalík.

V Rouském porucha téměř překazila mašakrní bál. „V sobotu o půl jedné vypadl v obci proud, ale o půl třetí už bylo vše v pořádku, takže se bez problémů mohla uskutečnit i maškarní merenda pro děti, kterou jsme měli naplánovanou,“ uvedla starosta Rouského Miluše Stržínková.

Hasiči vyjížděli k polámaným stromům

Plné ruce práce s odstraňováním následků vichřice měli přerovští hasiči. V sobotu přes den vyjížděli ke dvaceti šesti zásahům, v noci na neděli k dalším desíti.

„Jednalo se převážně o spadené stromy, které jsme museli odklízet z cest. Nejhorší byla situace na Hranicku a Lipnicku, ale i v samotném Přerově,“ popsal operační důstojník.
Hasiči odstraňovali stromy třeba z komunikace v Oseku nad Bečvou a na zdejším hřbitově, dále pak na silnici v Horní Moštěnici, v Opatovicích, v Hranicích nebo Výklekách. Na likvidaci škod se podíleli nejen profesionálové, ale také dobrovolní hasiči.

V Přerově vyvrátila v sobotu vichřice z kořenů vzrostlý smrk v ulici Svisle, a to v blízkosti obytné části. Strom zablokoval cestu nedaleko restaurace U Medvídka a hasiči ho museli rozřezat a po částech odvézt. Doslova lemována popadanými větvemi stromů byla také silnice od Přerova do Týna nad Bečvou.

Ve střeše zámku zůstala díra

Vichřice ovšem napáchala škody i v centru Přerova. Nevyhnula se přitom ani přerovskému zámku, jehož pracovníci našli odpoledne díru ve střeše.

„Opravovat to budeme až zítra. Jen doufáme, že se vichřice nepřižene i v noci,“ povzdechl si pracovník Muzea Komenského v Přerově Stanislav Krásný.

Několik tašek popadalo také ze střech domů ve Wilsonově ulici. „Kromě toho se v Přerově uvolnil plechový štít v Palackého ulici, v Žižkově ulici byla poničena lampa veřejného osvětlení a kvůli obavám z poškození vozidla musela být demontována dopravní značka,“ shrnul zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek. Havarijní službu měli kvůli vichřici v průběhu víkendu také Technické služby města Přerova.

„Vlivem silného větru popojížděly kontejnery po silnici a poutače obchodů vlály jak prapory. Do toho všeho déšť a kroupy,“ přiblížil situaci v sobotu v Přerově pracovník Technických služeb Jaroslav Koutný.

V Ústí sledovali, jak se rozlévá Bečva

V Ústí přitom s obavami sledovali, jak se u vyústění opatovického potoka vylévá řeka Bečva. „Zalilo to louku u čističky odpadních vod, sledovali jsme to, ale podle informací z povodí Moravy, by povodeň hrozit neměla,“ řekl ústecký starosta Libor Vykopal. Podle jeho slov sice vítr poshazoval pár tašek ze střech domů, ale jinak žádné větší škody nenadělal.

V některých obcích sice nepadaly stromy na cestu, ale vítr zde nadělal škody v obecních lesích.

„Jsme na kopci, takže taková vichřice nám nadělá paseku vždycky. V obecním lese proto asi budou nějaké vývraty, jaké jsou ale celkové škody, to půjdeme zjistit až v pondělí,“ sdělil paršovický starosta Josef Michalík.

Vlaky měly několik hodin zpoždění

Problémy měli kvůli závadám na zhruba osmdesátikilo¬metrovém úseku železniční trati mezi Prahou a Olomoucí také vlaky na Přerovsku. Protože byla trať v Čechách zcela uzavřená, měly rychlíky až několikahodinová zpoždění.

„Situace v Čechách dolehla samozřejmě i na Přerovsko, kde ale vichřice přímo na železnici nezpůsobila větší materiální škody,“ uvedl tiskový mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Podle jeho slov se škody, které napáchala vichřice Emma na české železnici, odhadují v řádech milionů korun.

Petra Poláková-Uvírová, Martin Pjentak