Na svědomí měla hlavně desítky popadaných stromů, vyvrácených dopravních značek a poničených střech.

Podle tiskové mluvčí ČEZ pro Střední a Severní Moravu Alice Lutišanové se v průběhu pondělí podařilo odstranit většinu závad na vysokém a nízkém napětí.

Obnovila se také dodávka elektrické energie do všech sedmi set domácností z Přerovska, které se v sobotu ocitly bez proudu. Mezi postižené obce patřily například Dřevohostice, Horní Újezd, Rouské, Opatovice nebo Paršovice.

„Na celé Moravě se odhadují škody na rozvodech elektrického napětí na osm milionů korun. K nejhůře postiženým oblastem přitom patřilo Olomoucko a Šumpersko, zatímco na Přerovsku se nejednalo o kalamitní stav a škody jsou zde nižší než jinde,“ shrnula Lutišanová.

Hasiči a pracovníci Technických služeb měli o víkendu plné ruce práce s úklidem popadaných stromů. Jen v sobotu vyjížděli ke 26 událostem a v noci na neděli k dalším desíti.

„Během celého víkendu jsme zasahovali u sedmačtyřiceti událostí. Jednalo se hlavně o spadlé stromy a silné větve a o uvolněné plechy ze střech domů,“ informoval operační důstojník přerovských hasičů Radim Slovák.

Plné ruce práce měli s likvidací následků škod po víkendové vichřici také zaměstnanci Technických služeb v Přerově. „Ještě dnes čistíme chodníky a komunikace od zlomených větví a různých nečistot,“ uvedl ředitel této organizace Pavel Suchánek.

Poničené dopravní značky zaměstnaly zase pracovníky Správy a údržby silnic. „Něco už jsme dali do pořádku a zbytek uvedeme do původního stavu v nejbližších dnech,“ uvedl dispečer Správy silnic v Přerově Josef Němec.

Jak informoval Deník už v pondělí, napáchal vítr škody také v přerovském zámku, kde došlo na dvou místech k utržení několika tašek.

„Už jsme to začali spravovat. Vichřice nám shodila celkem třicet až čtyřicet tašek. Oprava přijde na několik tisíc korun. Kolik to bude přesně, si v tuto chvíli netroufám vyčíslit,“ řekl ředitel Muzea Komenského, do jehož správy spadá i přerovský zámek, František Hýbl.

Vichřice však řádila i v některých obcích na Přerovsku. Přehnala se například Záhořím. „Vítr nám v obci shodil dva vzrostlé stromy v kaštanové aleji, které se zřítily na dřevěné oplocení zámku. Zároveň nám úplně zničil plechové střechy na dvou objektech,“ informoval místostarosta Dřevohostic Petr Dostál.

Jako zázrakem nezpůsobila vichřice žádnou kalamitu zemědělcům z přerovského regionu. „Chmelnice to ustály,“ hlásil agronom ze Zemědělského družstva v Kokorách Karel Čechák.

Také sadaři neutrpěli žádnou větší újmu. „Neměli jsme ani jeden vyvrácený strom. Vichřice se nám jakoby vyhnula a za to jsme samozřejmě strašně rádi,“ sdělil jeden ze sadařů Zemědělského družstva Podhradí v Týně nad Bečvou.

Dagmar Rozkošná, Petra Poláková - Uvírová