Problémy nastaly v sobotu kvůli závadám na zhruba osmdesátikilometrovém úseku železniční trati mezi Prahou a Olomoucí. Protože byla trať v Čechách zcela uzavřená, měly rychlíky až několikahodinová zpoždění.

„Situace v Čechách dolehla samozřejmě i na Přerovsko, kde ale vichřice přímo na železnici nezpůsobila větší materiální škody,“ uvedl tiskový mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

„Stalo se to tak, jak předpovídali meteorologové. Některé úseky tratí jsou ohroženy padajícími stromy. Největší komplikace jsou mezi Kolínem a Pardubicemi, zasaženo je také Prostějovsko,“ informoval na nádraží v Hranicích jeden z pracovníků drah.

Poruchy zapříčinily zastavení vlaků. Mnozí cestující zůstali uvězněni přímo na trati. Mnoho dalších pak čekalo až několik hodin na své vlaky na nádražích

„Do Hranic jsem po dlouhé době přicestoval navštívit tetičku. Teď chci jet domů do Prahy, můj vlak měl před chvílí napsáno 60 minut zpoždění, teď už je tam 150 minut,“ obával se Ladislav Budsky z Prahy.

„Měl jsem domů přijet v šest večer, teď to vypadá, že dorazím před devátou,“ dodal.

Na nádraží v Hranicích uvízli i mnozí lidé, kteří chtěli cestovat do Ostravy. Ačkoliv na této trase žádný problém nebyl, dálkové vlaky z Čech na Moravu dorazily značně zpožděné.

Cestující museli hodinu počkat na osobní vlak, který je do Ostravy také zavezl. „Chtěl jsem po cestě poobědvat,“ stěžoval si cestující na fakt, že v jeho vybraném vlaku měl být jídelní vůz. Toho se ale v náhradním vlaku nedočkal.

Komplikací postihly i dvě studentky, které se vracely z olomoucké školy domů do Ostravy. „Do Hranic nás dovezla kamarádka autem, protože tam bychom museli dvě hodiny čekat na zpožděný vlak,“ řekly Lenka Konečná s Petrou Novákovou.

Na informačních tabulích se zpoždění u mnoha vlaků zvyšovalo po desítkách minut najednou. Staniční rozhlas udával jako důvod zpoždění nepříznivé povětrnostní podmínky.

Do kuriózní situace se dostali ti, kteří se rozhodli si v sobotu přivstat a cestovat do Prahy rychlíkem Bečva. Ten měl dorazit do Prahy po jedenácté hodině, do svého cíle nakonec dorazil těsně před třetí hodinou odpoledne.

Jan Rotrekl