Nespočet vyvrácených stromů, přetrhané elektrické vedení, poškozené domy, ulice plné povalujících se větví - takový pohled se naskytl lidem na Hranicku ráno po východu slunce.

Život bez elektřiny?

Přetrvávající problémy měli až do včerejšího odpoledne obyvatelé sídliště Hromůvka a kapitána Jaroše, kde od středečního večera nešel elektrický proud.

„Elektrika nejde od středy od desáté hodiny večer. Zkoušel jsem volat všude, ale nikdo mi nic neřekl. Za posledních čtrnáct dní je to už podruhé. ČEZu platíme dost peněz, tak by mohli zřídit linku, kde by se každý mohl informovat. Nevíme totiž nic podstatného,“ svěřil se jeden z obyvatelů sídliště Hromůvka Václav Bednář.

„Nejde nám proud a maso začíná smrdět, část věcí jsme už odvezli ke známým, aby se nemuselo vše vyhodit. Nemůžu si vyřídit věci na internetu, podívat se na televizi, ani zapnout žehličku na vlasy. Totálně nás to vykolejilo,“ postěžovala si další z obyvatelek sídliště, která nechtěla uvést své jméno.

V Hranicích se uklízelo

Úklidové čety měly ve čtvrtek 26. červnaod ranních hodin v Hranicích práce nad hlavu. Musely ulice zbavit nánosů listí, větví a všeho, co přírodní živel způsobil.

Obyvatelé Hranic sčítali škody, odklízeli haldy zeleně a odřezávali větve, které zabraňovaly přístupu do jejich domovů. Někteří dokonce sbírali zbytky rozmetané střechy po zahradě.

Jak z nějakého katastrofického filmu to vypadalo v ulici Pod Bílým kamenem. V džungli se proměnila také část hranického parku Československých legií. Ani hranický kemp neunikl vichru. Jeden ze stromů zde poškodil sociální zařízení, které přišlo o část zdi.

„Nevíme, kdy se to odklidí. Naštěstí tu nikdo nebyl, ale škoda je to veliká. Při dalším dešti tam bude zatékat,“ prozradil včera jeden ze zaměstnanců kempu.

Radnice sčítá škody

„Vypadá to, že vichřice na Hranicku udělala větší škody než Kiryl. Naštěstí se nikomu nic nestalo,“ konstatoval včera hranický starosta Miroslav Wildner. Ten objížděl město a místní části a zjišťoval škody.

„Pracovníci Ekoltesu nasadili všechny síly, které mají a uklízejí park a ulice ve městě. Vichřice také napáchala škody na drahotušském hřbitově, právě se tam jedu podívat,“ řekl ve čtvrtek odpoledne starosta.

Podle jeho slov bude město mít odhad škod dnes. Řádění vichru se podepsalo také na vesnicích na Hranicku. Mnohé z nich byly bez proudu.

Milotice: strom spadl na železnici

V Miloticích nad Bečvou se lidé potýkali s popadanými stromy, převážně u štěrkopískových jezírek, kde strom zablokoval dopravu na silnici. Ztrhané elektrické vedení vyřadilo z provozu domácnosti do čtvrtečního poledne.

„Největší škody jsme měli na železniční trati, kde strom spadl na trať. První vlak vyjel až po páté hodině ranní,“ informovala pracovnice Obecního úřadu v Miloticích nad Bečvou.

Hustopeče: zničená alej

„U nás to nejvíce odnesla lipová alej u nádraží. Hasiči byli na nohou celou noc,“ popsal situaci v Hustopečích nad Bečvou tajemník úřadu městyse Václav Vomáčka.

Jak doplnil, jeden strom spadl na projíždějící auto, naštěstí na jeho zadní část, takže se nikomu nic nestalo.

Bělotín: velké škody

Veliké škody počítají také v Bělotíně. „Spousta popadaných stromů je na hřbitově, spadlo elektrické vedení a vichřice strhla také jednu střechu místní firmy,“ sdělil k následkům vichřice starosta Bělotína Eduard Kavala.

Ve Slavíči spadlo osm stožárů

Osm spadlých stožárů elektrického vedení, vyvrácená vrata ve slavíčském tunelu, popadané větve u slavíčské sokolovny – tak to vypadalo ve čtvrtek 26. června dopoledne v místní části Hranic – ve Slavíči.

„Ráno už jsme uklidili osm stožárů elektrického vedení, vyměnili jsme tašky, které vítr shodil ze střechy sokolovny,“ řekl předseda osadního výboru Jiří Trna.

U Kunzova zvedl smrk kůlnu

Jako chaloupka na kuří nožce vyhlížela ve čtvrtek ráno po vichřici kůlna v chatové oblasti v blízkosti Kunzova. „Kůlna stála mezi dvěma smrky, jeden z nich se vyvrátil a nadzvedl ji,“ sdělili pracovníci, kteří uklízeli v přilehlém lese obce Radíkov vichřicí vyvrácené stromy.

Nikola Helísková, Naďa Jandová