V Hranicích byl hodinu po čtvrteční půlnoci dokonce vyhlášen první stupeň povodňové aktivity.

„Ještě v noci pracovníci Povodí Moravy manipulovali s jezem a všechny plovoucí kry z Bečvy odstranili,“ uvedla členka povodňové komise Ivana Zaoralová.

Podle ní už teď žádné riziko záplav Hranicím nehrozí. Povodí Moravy však situaci i nadále sleduje. „V důsledku oteplení během posledních dnů a srážkové činnosti dochází na tocích - především v povodí řek Moravy a Bečvy - k uvolňování ledových celin, chodu ledů a k tvorbě ledových zátarasů a následně ke vzdouvání hladiny. Dispečink situaci na řekách dál monitoruje,“ informoval ve čtvrtek 22. ledna mluvčí Povodí Moravy Milan Blažek.

Vodní živel přesto vyvolal u přerovských obyvatel obavy. Ti se ve čtvrtek zastavovali na mostech, odkud pozorovali dění na řece. „Je kouzelné sledovat pohybující se kry na řece, přiznám se, že mě ale trochu při této podívané mrazí. Ještě teď si živě vybavuji, jaké škody napáchala povodeň v roce 1997,“ svěřila se Jiřina Dvorská, která včera časně ráno pozorovala řeku Bečvu spolu s dalšími kolemjdoucími z mostu Míru v Přerově.

Přerovští hasiči sice k řece včera vyjížděli, ale zasahovat na ní nakonec nemuseli. „Přijali jsme v ranních hodinách hlášení, že u přerovského jezu a u elektrárenského mostu se hromadí ledové kry. Po průzkumu však nakonec nebylo zapotřebí zasahovat. Kry se postupně uvolnily samy a volně odpluly,“ řekl ředitel přerovských hasičů Miroslav Čoček.

Hrozivě vypadala Bečva plná ledových ker také na území města Lipníku nad Bečvou. „Přijali jsme zprávu o manipulaci Povodí Moravy na jezu v Hranicích. Ráno jsme provedli povodňovou prohlídku na úseku řeky procházejícím katastrem našeho města a všechno už bylo v pořádku. Řeka nezpůsobila žádné škody, ani nedošlo k vylití vody z břehů,“ sdělil starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl.

Hladina řeky Bečvy dosahovala odpoledne podle monitorovací stanice v Dluhonicích 212 centimetrů a průtok vody byl 70,12 kubíků za sekundu. „Je pravděpodobné, že se v důsledku uvolněných ker průtok na řekách v nadcházejícím období zvýší,“ řekl závěrem mluvčí Povodí Moravy Milan Blažek.

Dagmar Rozkošná, Kateřina Kapková