Uplynulou neděli se konala třetí taková bohoslužba. S nápadem začít s něčím takovým přišel Petr Janoušek, který se svou ženou vede přerovskou pobočku Armády spásy.

Co vás vedlo k tomu, že jste bohoslužby pro Romy začal pořádat?
Byli jsme s manželkou před rokem a půl v Anglii, kde jsme se potkali s romskou komunitou v Margate, což je mětsečko na jihovýchodě Anglie. A tam má Armáda spásy sbor, který vedou manželé Blowersovi. Dlouho, přes deset let, působili v Čechách, takže umí česky a s Romy, kteří se tam odtud odstěhovali, se v pohodě domluví. Viděl jsem tam, že když Romové přicházejí do církve, tak že to nějak „funguje“.

Jak konkrétně?
Stávají se odpovědnějšími, nějak to mění jejich životy k lepšímu, aniž by přitom přestali být Romy. Zachovají si to své.

Po návratu jste tedy chtěl něco takového zavést i v Přerově.
Nejdřív jsem si sehnal romské texty a začal zpívat s dětmi na klubu. Pak jsme začali zpívat i venku, ve dvoře na Husovce, a kromě dětí se přidalo i hodně dospělých a zpívalo nás dohromady hrozně moc. Domluvil jsem se potom s Milanem (Klempárem, členem přerovské romské skupiny Imperio, pozn. red.), že bychom mohli dát spolu dohromady něco jako romskou bohoslužbu. Která bude v češtině, ale s hudbou zpívanou romsky.

Armáda spásy v Přerově zahájila bohoslužby určené Romům. O zpěv se stará kazatel Petr Janoušek, s hubdou pomáhají členové skupiny Imperio.
Armáda spásy v Přerově zahájila bohoslužby určené Romům. O zpěv se stará kazatel Petr Janoušek, s hubdou pomáhají členové skupiny Imperio.

Naučil jste se proto romsky?
Romsky dodnes neumím, to přiznávám. Ale díky písničkám začínám rozumět. Ke všem mám překlady, takže vím, o čem zpívám. A spoustu romských slovíček už znám. Když jsem měl možnost zpívat na spoustě romských akcí, často mi říkali, že mám dobrou výslovnost. To je proto, že písničky poslouchám v autě a mám je foneticky odposlouchané.

Pořádáte bohoslužby pravidelně každou neděli. Čím se od nich liší ty nové, romské?
Ty pravidelné jsou česky, i písničky jsou česky. A Romové na ně nechodili. Jinak je všechno stejné.

Je hudba pouze lákadlo, nebo má i jiný význam?
Lákadlo je to určitě. Muzika je ale i vyjádření chvály, vděčnosti. Tak, jako se v katolickém kostele zpívá s varhanami, tak se u nás zpívá s kytarou, někdy s klávesami, s bicími. Pro Armádu spásy je muzika nedílnou součástí – má vlastní písně, vlastní styl hudby. Schválně to děláme hodně neformálním způsobem, protože křesťanství, to není o formalitách, ale o vztahu.