Akce, kterou každoročně pořádá Dům dětí a mládeže společně s městem Hranice, přinesla dětem ze základních škol možnost užít si dopoledne plné her a soutěží, a to celé v duchu šetrnosti k životnímu prostředí.

„Ráno vyjelo asi čtyřicet cyklistů z náměstí, napojili se na cyklostezku Bečva a po ní pokračovali přes Lipník až do Přerova. Cyklojízda s názvem „Města jedou na kole" tímto odstartovala hranický Den bez aut," uvedl jeden z organizátorů z Domečku.

S odjezdem cyklistů náměstí již ovládly děti. Skákací hrad praskal ve švech, na protější straně lákal malé horolezce lezecký balvan.

" Chtěl bych, aby ho tu nechali napořád," přál si osmiletý Martin.

O kousek dál létaly děti vzduchem. Trampolína nezvládla všechny najednou, a tak se k ní stály dlouhé fronty.

Koho omrzely fyzické aktivity, mohl si vyzkoušet vysypat popelnici s tříděným odpadem přímo do popelářského auta nebo vyšplhat na hasičské auto.

Skupinky rozvášněných dětí se vždy trochu uklidnily, když náměstí na chvíli místo hudby ozvučila pronikavá siréna sanitky. Poněkud stranou stál autobus hranické veřejné dopravy, který se pyšní největší možnou emisní šetrností k životnímu prostředí, i ten se návštěvy z řad dětí nakonec dočkal.

Stále plno bylo také u stánku odboru životního prostředí, kde děti mohly získat reflexní náramky nebo hopíky. Hitem se o kus dál stalo malování na obličej. Malá výstava elektrokol zajímala především starší návštěvníky.

„Na jedno nabití vydrží až sto kilometrů jízdy, pokud jezdec šlape, tak i víc," vychvaloval stroje moderátor akce Milan Tichý.

V rámci Barevného dne, který měla pod taktovkou společnost Eko-Kom, se děti formou her dozvěděli něco o prospěšnosti třídění odpadu.

„Snažíme se, aby se už i nejmladší školáci naučili recyklovat. Každá třída dostala tři barevné tašky, do kterých můžou odpad ve škole třídit. V našich soutěžích mohly děti také vyhrát bonbóny nebo třeba tužky z recyklovaného papíru," uvedl člen Eko-Komu Miroslav Grass.

Vít Vrbka