Den bez aut, který jako obvykle uzavřel převážnou část Masarykova náměstí, se konal k příležitosti Evropského týdne mobility. Postupně se na akci vystřídali žáci hranických i vzdálenějších školek a škol.

„Mě se nejvíc líbil skákací hrad a hasičské auto. Ale hasič bych být nechtěl. Spíš městský policajt nebo voják. Líbí se mi na policajtech, že nosí pistole a zatýkají a na vojácích zase, že jezdí do války,“ rozpovídal se osmiletý Arnošt Malenovský.

Jeho kamaráda více zaujala sanitka. Na hasičský vůz si ale také vylezl.

„Ale taky bych nechtěl být hasičem. Chci být zpěvákem, jako Michael Jackson,“ svěřil se Kryštof Janáček.

Děvčata si také přišla na akci na své.

„Líbí se mi tady všechno. Hlavně to, že se nemusíme učit,“ byla upřímná desetiletá Lucka Pavlíková.

Některé děti měly v pátek vůbec poprvé možnost vyzkoušet si umělé dýchání a masáž srdce.

„Bylo to takové divné,“ zhodnotil dýchání z úst do úst desetiletý Michal Kulajta.

„Teď bych asi ještě člověka nezachránil. Ale až budu větší, tak možná ano,“ přemýšlel stejně starý Honza Kadlec.

Jiná tři devítiletá děvčata se u kontejnerů na tříděný odpad přiznala, že se u nich doma odpadky netřídí.

„My trochu třídíme. A já dnes řeknu mamince, ať třídíme víc,“ slibovala čtvrtá z party, Iva Poledňáková. Na motivy recyklace bylo pro děti u kostela připraveno i zábavné domino a házení míčku na cíl.

Pro dospělé stál na náměstí stánek zdravotníků, kde pracovnice Českého červeného kříže měřily krevní tlak a předváděly dětem, jak správně provést umělé dýchání.

„Vysvětlujeme jim, jak vypadá stabilizační poloha a jak se musí kontrolovat, zda nemá zraněný zapadlý jazyk,“ popsala Anna Pivodová z hranické pobočky ČČK.

Dům dětí a mládeže připravil pro děti na dopoledne i odpoledne spoustu soutěží. Od rána se děti utkávaly v jízdě na koloběžce, po druhé hodině naplánoval Domeček ještě další atrakce, jako jsou například skákací boty, přetahování lanem nebo šlapadla.