V nultém ročníku, který se u hranické hasičské zbrojnice konal vloni, padl rekord 13,91 sekundy. Postaral se o něj Karel Ryl z Ostravy, který je také držitelem národního rekordu, jež činí 13,58 sekundy.

Za uvedenou dobu se mu podařilo zdolat rozběhovou vzdálenost v délce třiceti metrů a vylézt k oknu do výšky jedenácti metrů. Použil k tomu, tak stejně jako ostatní, žebříku o váze kolem osmi a půl kilogramu.

„Věřím tomu, že dneska ten svůj loňský rekord překonám. Kvůli tomu jsem přijel,“ svěřil se Ryl Deníku po svém druhém výstupu, který zvládl za 14,15 sekundy.

To ještě netušil, že jeho třetí ani čtvrtý výkon už tak dobrý nebude. Časem 14,10 sekundy ho v letošním ročníku porazil ostravský kolega Karel Bezruč. Ani tomu se však rekord z loňska pokořit nepovedlo.

Nejpomalejším závodníkem byl ve čtvrtek Jan Juřička ze Sboru dobrovolných hasičů Luka na Olomoucku. Poutal na sebe pozornost především historickou přilbou, která mu prý dělá společnost i při soutěžích, které jsou součástí národní ligy. Hranickou věž zdolal nejrychleji za 29,32 sekundy.

„Čas je naprosto nepodstatná záležitost. Podstatnější je radost. Oni mě všeci můžou předběhnout a mít lepší čas, ale nikdá mě nemůžou porazit,“ prohlásil hrdě. Největší radost měl Juřička z toho, když při druhém výstupu překonal svůj vlastní rekord z kola prvního, který činil 30,99 sekundy.

Poprvé zavítal letos na soutěž do Hranic její nejvzdálenější účastník Antonín Minarský z Karlových Varů. Mimo jiné je předsedou sdružení reprezentantů ČR v požárním sportu. Jeho nejlepší čas byl ve čtvrtek 18,24 sekundy. „Já myslím, že v pětapadesáti letech je to dobrý, ne?“ byl sám se sebou spokojen.

Výstup do čtvrtého podlaží cvičné věže je nejnáročnější disciplínou požárního sportu. Hasiči jí říkají královská a tvrdí, že kdo ji zvládne, zvládne už všechno.

„Pak už dokáže s dýchacím přístrojem vynést i osmdesátikilovou babičku ze čtvrtého patra,“ vyjádřil svůj názor Minarský a dodal, že tato disciplína není o talentu ani štěstí, ale o tvrdé dřině.