Soutěž, která je zařazena do Českého poháru ve dvojboji, odstartovala dopoledne na stadionu SK Hranice závodem na sto metrů s překážkami.

Před polednem se vytrénovaní hasiči přesunuli k hranické požární stanici, kde se utkali ve sprintu se žebříky a následným výstupem na cvičnou věž o čtyřech nadzemních podlažích a výšce deseti a půl metru.

„Závodník musí splnit obě discipliny, potom se mu sčítají časy a podle toho se umístí v Českém poháru. Měst, které jsou do této soutěže zařazeny, je více a jedním z nich jsou i Hranice,“ přiblížil ředitel územního odboru Přerov Miroslav Čoček.

Nehoda porsche u Bělotína
Divočina u Bělotína. Nejdřív bouralo porsche, krátce po něm rapid s puntem

Právě výstup do čtvrtého podlaží cvičné věže je velmi technicky i fyzicky náročný.

„Tato disciplina je specifická v tom, že závodníci nejdříve běží 33 metrů po rovině se žebříkem k věži a následně ji musejí zdolat vertikálně. Je u toho zapotřebí velká síla a také koordinovanost pohybu,“ vysvětlil Miroslav Čoček.

Časy závodníků se rok od roku stále zlepšují, rekord však v Hranicích stále nepadl. „Kluci na sobě stále makají a techniku výstupu na věž zdokonalují. Byli bysme samozřejmě rádi, kdyby Hranická věž jednou nesla status národního rekordu. Už jsme tady ale byli několikrát těsně před jeho pokořením,“ doplnil s úsměvem ředitel územního odboru Přerov Miroslav Čoček.

Na pořádání tradiční akce se podílejí každoročně v Hranicích Hasičský záchranný sbor sbor Olomouckého kraje, územní odbor Přerov, požární stanice Hranice ve spolupráci se Sportovním klubem při HZS Olomouckého kraje a městem Hranice. 

Festival dračích lodí na řece Bečvě v Hranicích
Kam o víkendu? Na dračí lodě i moto burzu