Ve většině vinotékách v Hranicích si můžete vybrat jak bílý tak i červený burčák. Ceny moků od vinařů z jižní Moravy se pohybují od 79 do 99 korun za litr.

„Letošní burčák je moc dobrý, je sladký, příjemně rozkvašený,“ pochválila úrodu Dagmar Orlová z vinotéky Avitis na Masarykově náměstí.

O oblíbený sezonní nápoj je podle prodejců letos abnormální zájem. Podle nich tomu napomáhají i slunečné dny, které panují několik posledních týdnů.

Restaurace Monika, Hranice.
Top 5 hranických restaurací, kde si dáte polední menu za příznivou cenu

Co je burčák?
Jde o částečně zkvašený mošt z plodů vinné révy, který obsahuje vyvážený poměr alkoholu, cukru a kyselin. Jde o meziprodukt při výrobě vína, který bývá k dispozici několik dní po začátku kvašení moštu. Nejčastěji je vyráběn z bílých hroznů, ale v posledních letech stoupá obliba i červeného burčáku. Obsah alkoholu je zhruba mezi jedním až sedmi procenty.

Vinotéka U Soudku

Vinotéka U Soudku.Vinotéka U Soudku.Zdroj: Deník/Liba MátlováVe vinotéce U Soudku nedaleko potravin Hruška si pochutnáte jak na bílém tak i na červeném burčáku.

„Burčák už jsme měli v prodeji po 20. srpnu a minimálně do půlky října ještě bude. Zájem u lidí je obrovský a podle ohlasů jim velmi chutná, což jsme moc rádi, protože víno bereme od vyhlášených vinařů a kvalita je u nás na prvním místě,“ řekl majitel vinotéky Michal Krs a doplnil, že červený pochází z vinařství Maršovice a bílý z vinařství Zborovsky z Velkých Pavlovic.

Nabídka: bílý 79 korun, červený 89 korun za 1 litr
Adresa: třída 1. máje 1663, Hranice
Otevírací doba: pondělí až pátek 9 – 18 hodin, sobota 9 – 12 hodin, neděle zavřeno

Vinotéka ViP

Vinotéka ViP.Vinotéka ViP.Zdroj: Deník/Liba Mátlová„U nás burčák stáčený, zapůsobí i na ženy.“ Nejen tímto sloganem lákají na bílý i červený oblíbený sezonní nápoj ve vinotéce ViP na třídě 1. máje vedle malého Albertu. Bílý je vyroben z odrůdy Rulandské šedé a červený z Zweigeltrebe a oba pocházejí z jihomoravských Rakvic.

„Bílý burčák jsme prodávali už od začátku září a červený máme dneska poprvé,“ informovala ve čtvrtek vedoucí provozovny Ludmila Hradilová-Mikšíková. Podle jejích slov bude k mání do konce října určitě a možná i do půlky listopadu.

„Zájem je letos obrovský, pořád přiobjednáváme. Denně vytočíme padesát litrů minimálně a na víkend je toho ještě více,“ doplnila Ludmila Hradilová-Mikšíková

Nabídka: bílý 85 korun, červený 90 korun za 1 litr
Adresa: třída 1. máje 2170, Hranice
Otevírací doba: pondělí až pátek 10 - 18 hodin, sobota 9 - 12 hodin, neděle zavřeno

Vinotéka U Šenků

Vinotéka U Šenků.Vinotéka U Šenků.Zdroj: Deník/Liba MátlováI zde si můžete vybrat. Ve vinotéce U Šenků vedle Penny marketu mají burčák bílý i červený, a to čepovaný nebo balený.

„Burčák máme z Blatničky, to jsou už nabalené lahve a pak čepujeme od tradičních vinařů. Zájem je abnormálně velký, jako každý rok. Lidé se na burčák těší vždycky,“ uvedla majitelka vinotéky Zuzana Šenková.

Burčák z Blatničky je balený v1,5litrových pet lahvích. Červený je z hroznů Svatovavřinecké rosé a bílý z Muškátu moravského. Čepovaný červený je nyní odrůda Alibernet a bílý Chardonnay. V prodeji už měli ale burčáky i z jiných odrůd. V příštích dnech se ve vinotéce objeví také růžový burčák.

S prodejem začali první týden v září a dokud budou vozit, tak v nabídce určitě bude. 

Nabídka: čepovaný bílý a červený 94 korun za 1 litr, burčák z Blatničky 1,5 litru za 169 korun
Adresa: třída 1. máje 1901, Hranice
Otevírací doba: pondělí 10 – 17 hodin, úterý až pátek 9 - 17 hodin, sobota 9 - 12 hodin, neděle zavřeno

Vinotéka Avitis

Vinotéka Avitis.Vinotéka Avitis.Zdroj: Deník/Liba MátlováNa oblíbený sezonní nápoj narazíte i ve vinotéce Avitis na Masarykově náměstí. Tady si pochutnáte na bílém burčáku z Čejkovic, který je vyroben z rané odrůdy Irsai Oliver.

„Letošní burčák je moc dobrý, je sladký, příjemně rozkvašený. Zájem je opravdu veliký. Navíc venku je stále pěkně a lidi to láká k posezení u dobré skleničky,“ vyhodnotila zaměstnankyně vinotéky Dagmar Orlová.

Zde také počítají s tím, že se pro něj budete moct zastavit i v říjnu.

Nabídka: bílý 88 korun za 1 litr
Adresa: Masarykovo náměstí 96, Hranice
Otevírací doba: pondělí až sobota 8 – 19 hodin, neděle zavřeno

Vinotéka Víno & destiláty

Vinotéka Víno & destiláty.Vinotéka Víno & destiláty.Zdroj: Deník/Liba MátlováVe Vinotéce V&D, která sídlí v hypermarketu Albert, jsme v pátek ráno měli štěstí na burčák červený, v jiné dny mívají ale i bílý. Červený je vyrobený ze Svatovavřineckého červeného a bílý z odrůdy Veltlínské červené rané. Obojí dodává Víno Kovács z jihomoravských Novosedel.

„Letos je obrovský zájem, loni jsme burčák neměli vůbec a nyní nestíháme doplňovat zásoby,“ usmála se zaměstnankyně Vinotéky Víno & destiláty Alena Němcová, která věří, že příští rok bude zásobování určitě lepší.

Prodej zde zahájili začátkem září a do poloviny října s ním určitě počítají.

Nabídka: bílý 99 korun, červený 99 korun za 1 litr
Adresa: Zborovská 2008, Hranice
Otevírací doba: pondělí až neděle 9 – 20 hodin, polední přestávka od 13.20 do 14 hodin