Text ale zahrnuje i údajnou statistiku kriminality sociálně vyloučených lidí za rok 2008. V letáku se navíc hůlkovým písmem uvádí, že Škodova, Tovačovská a Kojetínská ulice jsou ostudou Přerova.

O případ se už začala zajímat policie a věcí se zabývá i přerovský magistrát.

Romové: začíná to jako v Janově

Zatímco někteří obyvatelé Škodovy ulice v Přerově mají jasno, kdo letáky ve městě šíří, jiní zcela tápou. „Doplatí na to zase jen lidi, kteří nikomu nic neudělali. Co po nás vlastně chtějí? Aby tady byla občanská válka? To máme taky vzít do rukou spravedlnost a vytvořit domobranu, abychom se ubránili?“ ptal se rozhořčeně jeden z místních Petr Horváth.

Ten si myslí, že za vším stojí stoupenci krajní pravice, kteří rozdmýchávají nepokoje i na severu Čech. „To je jasné, začíná to tady stejně jako v Janově. Je to normální provokace ze strany těchto kluků, co se dali ke skinheadům. Proč to ale dělají?“ nechápe Horváth.

„Je to otřes. Chovají se k nám, jako bysme žili v pralese. Přece nás nemůžou všechny házet do jednoho pytle,“ hořekuje také další z místních Růžena Janová.

Děti ze Škodovy ulice text letáku jen nevěřícně slabikují. „Škodova, Tovačovská, Kojetínská. A proč zapomněli na Husovku?“ divil se asi třináctiletý hoch, který má už na věc vlastní názor. „Asi to budou dělat ti gangsteři a skinheadi, ne?“ přemýšlel nahlas.

Jiný z místních, Valentýn Žiga, byl po přečtení letáku značně zmatený. „To je v pořádku. Já si myslím, že to tak má být,“ uvedl starší muž a jen mávl rukou. „Nedělají to dobře, ale mně je to spíš jedno,“ poznamenal zase jiný z místních, Josef Kandrač.

Statistika na letáku je smyšlená

O případ se už začala zajímat přerovská policie, která nyní posuzuje právní kvalifikaci činu. „Věc šetříme a budeme přibírat znalce z oboru extremismu. Ten určí, zda byla textem plakátu naplněna skutková podstata konkrétního trestného činu, nebo byl pouze spáchán přestupek,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

„Intenzivně se také zabýváme otázkou, kdo plakáty vytiskl, vyrobil a distribuoval,“ dodala mluvčí. Údajná statistika kriminality sociálně vyloučených obyvatel, tak jak je uvedena na plakátu, je ale podle mluvčí nepravdivá. „Tato čísla jsou smyšlená a nestojí v žádných našich policejních statistikách. Uvedené lokality co do počtu trestných činů nijak významně nevybočují v porovnání s jinými částmi města,“ řekla Sedláčková.

Nelegálním výlepem plakátů se v těchto dnech zabývají také zástupci přerovského magistrátu. „Jsou kolem toho teď velké zmatky. Lidé se nás ptají, kdo to vůbec povolil. Plakáty ale nejsou umístěny na oficiálních místech, povolených k výlepu,“ uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Nepovolený výlep plakátů potvrdil i ředitel Rudolf Neuls ze Služeb města Přerova, které mají oficiální plakátovací plochy ve městě na starosti. „Nemají na to samozřejmě povolení. Zjistit pachatele je ale hodně složité. Kdybychom někoho chytli při činu, může jednoduše říct, že si ho někdo najal. Všechny letáky, na které narazíme, strháme nebo přelepíme,“ popsal Neuls.

Názory na to, zda byl spáchán trestný čin, či pouze přestupek, se různí. A to i mezi kompetentními lidmi.

„Na několik letáků jsme byli upozorněni. Lidé je našli za stěrači aut a v domovních schránkách. Konzultovali jsme to i s celorepublikovou policií. Je to ale výkřik do tmy, který nenaplňuje skutkovou podstatu trestné činnosti. Iniciátor se dopouští jen porušování vyhlášky, kterou lze řešit jako znečišťování veřejného prostranství,“ myslí si ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki.

Podle radních je leták zbabělý

Náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS) šíření letáků odsuzuje a poukazuje na to, že jsou odrazem celkové nálady ve společnosti. „Ten leták je velice zbabělý a neznáme-li autora, nemáme vlastně s kým jednat. Všichni bychom ale měli dodržovat zákonné normy a nemyslím si, že domobrana je věc, kterou by naše zákony umožňovaly,“ komentovala obsah letáku Grambličková.

Podle ní iniciativa neznámých vandalů kopíruje současné dění ve společnosti. „Není to asi pouze věc Přerova. Dělá to určitě skupina, která romskou otázku zveličuje na celostátní úrovni. Lidem se příčí, že někdo, kdo tvrdě pracuje, má stejný životní standard jako někdo, kdo žije ze sociálních dávek,“ vyjádřila svůj názor náměstkyně primátora Elena Grambličková.

Politolog: Přerov stojí před problémy

Politologové však upozorňují, že je šíření letáků s podobným obsahem nebezpečný jev. „Každá paušalizace je velmi negativní a zaslouží si odmítnutí. Nebezpečí odsuzování celých kolektivů, ras či etnik je tím, čemu bychom se měli bránit. Na druhé straně právě takové reakce, jako je „přerovská výzva“, vznikají z neřešených problémů a ukazují na nedostatečnou funkčnost státní správy i samosprávy. Politické rozhodnutí musí být rychlé, protože Přerov stojí před obrovskými problémy, jaké známe ze severních Čech,“ soudí politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Petra Poláková-Uvírová, Dagmar Rozkošná